Kolejny krok w kierunku budowy Aquaparku

aquapark
Podczas wtorkowej konferencji prasowej - Grzegorz Nowaczyk Prezydent Elbląga i Adam Witek Wiceprezydent Elbląga przedstawili efekty memorandum inwestycyjnego i aktualny stan przygotowań do inwestycji pn. Aquapark.

 

 

Założenia
Elbląski Aquapark funkcjonować powinien jako obiekt całoroczny, z szeroką ilością usług, powiązany z takimi atrakcjami jak Góra Chrobrego i pobliskim kompleksem sportowym wraz z nowym stadionem. W ten sposób stworzona będzie enklawa turystyczno-sportowo-rekreacyjna.

Mapa drogowa, czyli jak dojść do Aquaparku…
•  Memorandum inwestycyjne – było zapytaniem o to jak potencjalni inwestorzy widzą Aquapark w Elblągu. Było to też swoiste wybadanie rynku, jakie jest zainteresowanie tą inwestycją.
• Memorandum nie przeszło bez echa, odpowiedzi nadesłało pięciu inwestorów – czterech z Polski i jeden z Rosji. Ponieważ ryzyko finansowe tej inwestycji przekierowane  jest na inwestora, a Aquapark funkcjonujący bez dodatkowego otoczenia to obiekt, w którym ciężko wypracować dochód, dlatego też dopuszcza się w jego otoczeniu inne funkcje.  Będzie to obiekt, który połączy wiele myślników, tzn. rekreacyjno-sportowo-handlowo-usługowy. Ta szeroka formuła, w której przewidziano hotele, powierzchnie handlowe uczynić ma Aquapark inwestycją atrakcyjną i opłacalną.

- Takie szerokie podejście okazało się strzałem w dziesiątkę i zachętą dla potencjalnych inwestorów. Żaden z nich nie zaprzeczał potencjałowi rynkowemu, dawali też wskazówki, w którą stronę inwestycja powinna, ich zdaniem zmierzać. – dodaje Adam Witek wiceprezydent Elbląga

• Przygotowanie memorandum i zebranie pomysłów od potencjalnych inwestorów – zakończyło pierwszy etap. Teraz Miasto kieruje poważne zapytanie do inwestorów w formie koncesji budowlanej. To już zaproszenie do poważnych negocjacji. Ogłoszenie będzie funkcjonować w przestrzeni publicznej ponad 40 dni. Po tym okresie Miasto będzie prowadzić szczegółowe negocjacje z inwestorami.

• Wstępny harmonogram:
- Publikacja ogłoszenia (ponad 40 dni) – do końca maja br.
- Negocjacje z potencjalnymi inwestorami – do końca 2012 roku
- Jeżeli negocjacje zakończą się pomyślnie - pierwsze 6-9 miesięcy 2013 roku przeznaczone będzie na przygotowanie niezbędnej dokumentacji projektowej
- przełom 2013/2014 roku – rozpoczęcie budowy

- Etap dojścia do inwestycji trwa najdłużej, a tu muszą spotkać się inwestor, Miasto i finansujący przedsięwzięcia bank. Dla inwestora ważne jest, że Elbląg jest dobrze położony, a tego typu obiekty są dość oddalone od miasta, więc jest szansa na przyciągnięcie nie tylko mieszkańców miasta, ale też turystów z regionu i, otwierającego się coraz bardziej, Obwodu Kaliningradzkiego. – podkreśla Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga.

Częścią prac związanych z budową Aquaparku będzie też  rewitalizacja obecnego odkrytego obiektu. To w jakiej formie zostanie on zrewitalizowany zależeć będzie od partnera biznesowego, choć jak już wskazywali potencjalni inwestorzy, jest to bardziej potencjał tego miejsca, niż problem.


Ogłoszenie o koncesji na roboty budowlane – Budowa Aquaparku