Agrykola 8 – sportowy i kulturalny adres w Elblągu

Grzegorz Nowaczyk prezydent Elbląga podpisał dziś w Olsztynie umowę na dofinansowanie budowy nowego stadionu. Elbląg otrzymał blisko 12 milionów złotych z  Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

- Stadion będzie nową areną wydarzeń w naszym mieście. To nie będzie obiekt tylko sportowy, ale również kulturalny. Chcemy, by tutaj odbywały się największe miejskie imprezy oraz koncerty gwiazd, infrastruktura stadionu będzie do takich przedsięwzięć przygotowana. – mówi Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga.

Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid podkreśla: W „Światowidzie” realizujemy dużo wydarzeń artystycznych, dla których szukamy miejsca w przestrzeni Elbląga, taki stadion, na którym możliwa byłaby organizacja dużych imprez byłby znakomitym obiektem. Stadion z prawdziwego zdarzenia podniesie również rangę miasta i pozwoli uczestniczyć w wydarzeniach sportowych na profesjonalnym poziomie także mieszkańcom okolicznych miejscowości. W ten sposób upowszechnia się sport i uczy kultury przebywania na takich obiektach.

- Stadion będzie idealnym miejscem do realizacji imprez plenerowych. Teren Starego Miasta jest zbyt mały do organizacji większych koncertów, które mogłyby być adresowane do szerokiej grupy mieszkańców Elbląga. Stadion umożliwi realizację zarówno happeningów, spektakli, koncertów, jak i dużych wydarzeń artystycznych, których miejmy nadzieję, z roku na rok w Elblągu będzie przybywać. Duży obiekt sportowy mógłby być również wykorzystywany przez stowarzyszenia kulturalne. Połączenie kultury ze sportem może wydawać się karkołomne, ale otwiera też nowe możliwości. Przecież już starożytni Grecy organizując igrzyska starali się łączyć rywalizację sportową ze sztuką… - dodał Leszek Sarnowski dyr. Departamentu Kultury UM.

Na terenie obecnego kompleksu sportowego przy ul. Agrykola i Gimnazjum nr 5 powstaną boisko z trawy naturalnej do gry w piłkę nożną, boisko o nawierzchni z trawy syntetycznej,  arena lekkoatletyczna z boiskami treningowymi przy Gimnazjum nr 5 (będzie wyposażona w bieżnię okólną 3-torową, skocznię do skoku w dal i trójskoku, rzutnię do pchnięcia kulą, skocznię do skoku wzwyż, boisko treningowe do gry w piłkę ręczną, boisko treningowe do gry w koszykówkę, boisko  treningowe do gry w siatkówkę). Zbudowane zostaną szatnie, biura oraz trybuny, na których będzie mogło zasiąść 4200 osób.

Inwestycję za trafioną uważają prezesi wszystkich elbląskich klubów piłkarskich.

- O budowie stadionu mogę wypowiedzieć się w samych superlatywach. Czekamy i marzymy o obiekcie z prawdziwego zdarzenia. Mamy nadzieję, że nowy stadion będzie areną licznie i często odwiedzaną przez kibiców, którzy doczekają się zwycięstw elbląskiej Olimpii. – zauważył Łukasz Konończuk Prezes Olimpii Elbląg.

- Budowa nowego stadionu w Elblągu sprawi, że rozgrywanie najwyższych rangą meczów przestanie w naszym mieście być wstydem. Potrzebujemy takiego obiektu, chcemy żeby powstał. Mimo że Olimpia 2004 posiada własne obiekty, to liczymy także na to, że może jakieś spotkanie, np. w ramach Pucharu Polski uda się rozegrać na nowym stadionie. – powiedział ks. Paweł Guminiak, Prezes Olimpii 2004 Elbląg.

- Jako Concordia bardzo się cieszymy z faktu budowy nowego stadionu. Nie muszę nikogo przekonywać jak ważna to inwestycja dla Elbląga. Sport w naszym mieście, szczególnie piłka nożna tylko zyska na budowie obiektu piłkarskiego z prawdziwego zdarzenia. Zyska na tym także miasto, to ogromna promocja Elbląga. – dodał Mirosław Pelc Prezes Concordii Elbląg.

W ramach inwestycji przebudowane i poszerzone zostaną również drogi wewnętrzne i chodniki, które zapewnią sprawną komunikację wszystkim uczestnikom odbywających się na stadionie wydarzeń. Ponadto w bezpośredniej bliskości stadionu powstanie plac dla wozów technicznych i transmisyjnych, 105 miejsc parkingowych i 4 stanowiska dla autobusów. Układ drogowy zostanie dostosowany tak, aby ułatwić kierowcom dojazd do przebudowanego stadionu.

 

logo