Jest szansa na odprawy fitosanitarne w porcie

Wojewoda z wizyta w porcie

Wojewoda z wizytą w porcie - Wojewoda z wizyta w porcie
Odprawy fitosanitarne w elbląskim porcie? Być może wkrótce będzie to możliwe. Wojewoda Marian Podziewski zadeklarował swoje poparcie.
- Elbląski port jest nowoczesny, przygotowany do odpraw żywnościowych. Mamy w naszym mieście wykwalifikowanych fachowców, którzy już teraz takie odprawy przeprowadzają, ale na przejściach granicznych. Mogliby z powodzeniem wykonywać je u nas. – powiedział Grzegorz Nowaczyk prezydent Elbląga.

- Możliwość odpraw fitosanitarnych w elbląskim porcie przełoży się na jego rozwój, a przecież wszystkim nam zależy na tym, by nasz region się rozwijał. Dlatego w tej sprawie będę rozmawiał z Głównym Lekarzem Weterynarii i  Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz Ministerstwem Zdrowia – dodał Marian Podziewski wojewoda warmińsko-mazurski.  

W Elblągu działają: Graniczna Stacja Epidemiologiczno-Sanitarna, Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie oraz Oddział Badania Żywności i Przedmiotów Użytku. Instytucje mogą wykonywać badania pobranych próbek. Jeśli będzie zgoda władz na  odprawy, w porcie będzie można drogą wodną transportować żywność do Rosji.