Bilans walki z żywiołem

150 osób biorących czynny udział w akcji, 1400 metrów rozłożonych rękawów przeciwpowodziowych, wydanych 10 tysięcy worków – to bilans dzisiejszej walki z żywiołem w Elblągu.

Tuż po 22.00 zakończyło się wyjazdowe posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wzięli w nim udział Grzegorz Nowaczyk prezydent Elbląga oraz Marian Podziewski wojewoda warmińsko-mazurski. W spotkaniu uczestniczyły również władze gmin nadzalewowych, szefowie departamentów zarządzania kryzysowego, komendanci Straży Pożarnej i Policji.

Stan wody w rzece Elbląg aktualnie wynosi 656 cm. Zabezpieczono ulice Warszawską, Grochowską i Panieńską. Ta ostatnia została zalana, gdyż woda przedostała się kanałami burzowymi. Podtopione zostały: jeden budynek przy  ulicy Warszawskiej oraz siedziba „Chemii” przy ul. Radomskiej. Zabezpieczono budynki prywatne oraz siedziby Straży Granicznej i Prokuratury Okręgowej.

- Ratownicy ściśle współpracowali z mieszkańcami, którzy wskazywali konkretne miejsca, które trzeba zabezpieczyć przed zalaniem. Korzystaliśmy z ich wsparcia, wiedzy i uwag. – podkreśla szef elbląskiego Zarządzania Kryzysowego Krzysztof Święcicki. – Komendant Wojewódzki PSP zadysponował na teren Elbląga Odwodową Kompanią Straży Pożarnej. W sumie to 61 ratowników wyposażonych w specjalistyczny sprzęt. Wspomogli nas również strażacy-ochotnicy z okolic Elbląga. Oczywiście współpracowaliśmy także z policjantami, Strażą Graniczną i wszystkimi służbami komunalnymi. W sumie  to 150 osób, które czynnie brały udział w akcji.

Według synoptyków jutro siła wiatru ma zmaleć. Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego pozostaje w gotowości. Kolejne spotkania, jeśli sytuacja nie pogorszy się gwałtownie, zaplanowane jest na 10.00.