Logo Miasta Elbląg

Najważniejsze działania Prezydenta w mijającym roku

Koniec roku to czas podsumowań oraz planów na najbliższy czas. Zachęcamy do zapoznania się z syntetycznym podsumowaniem najważniejszych działań Prezydenta Michała Missana, które podjęte zostały od początku kadencji. 

Zrealizowane obietnice

·        Organizacja Biura Konsultacji Społecznych – rozpoczęcie konsultacji społecznych najważniejsze - w sprawie funkcjonowania komunikacji miejskiej oraz dalszego przebiegu ul. Wschodniej

·        Powołanie pełnomocnika ds. dzieci i młodzieży

·        Powołanie pełnomocnika ds.  Koordynacji i Rozwoju Ruchu Rowerowego i Pieszego

·        Kultura - Utworzenie Departamentu Kultury w Kamieniczkach Elbląskich, podwyższenie stawek nagród i stypendiów, imprezy – nowe i dotychczasowe w rozszerzonej formule

·        Sport – powołanie Rady Sportu, stypendia - podwojone stawki, podpisanie umowy na dokumentację stadionu lekkoatletycznego na Krakusa, podjęcie działań dot. podgrzewanej murawy na stadionie przy ul. Agrykola 

·        Od 2025 roku obniżone zostaną stawki czynszów w mieszkaniach komunalnych

·        Od stycznia 2025 rusza wyprawka dla malucha

·        W styczniu powołana zostanie Rada Biznesu

Trwają prace nad:

·        Uruchomieniem Pogotowia stomatologicznego

·        Karty mieszkańca

·        Projektem „Zdrowa Elblążanka”

Fundusze unijne

·        Podpisanie porozumienia z Marszałkiem Województwa na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne – zagwarantowane ponad 200 mln złotych dla Elbląga i gmin ościennych

·        Podpisanie umowy dofinansowania w kwocie ponad 3,5 mln euro na przebudowę ulicy Portowej

·        Intensywne prace nad stworzeniem priorytetów i harmonogramu pozyskiwania funduszy unijnych z różnych źródeł. 

·        Podpisane umowy na dokumentację na przebudowę sześciu odcinków torowisk tramwajowych. Trwa przetarg na zakup 10 nowoczesnych tramwajów - projekt tramwajowy o wartości ponad 180 mln zł, który będzie składany do Polski Wschodniej

·        Przygotowywany jest również projekt do funduszy Szwajcarskich – jego elementem składowym będzie budowa ciągu pieszo – rowerowego w ul. Królewieckiej – odcinek od ul. Płk. Dąbka do granicy miasta w Dąbrowie. 

·        Przygotowane zostały projekty związane z termomodernizacją placówek oświatowych do KPO.

Port Morski w Elblągu

·        W listopadzie rozpoczęły się negocjacje z Komisją Europejską w sprawie zmian w programie, Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur co pozwoli na odmrożenie środków na inwestycje portowe i okołoportowe. W tym celu przygotowane zostały niezbędne analizy.

·        Stała współpraca z Rządem, regularne spotkania dot. pogłębienia toru wodneg,. Zgodnie z zapowiedziami, nowy rząd dokończy pogłębienie toru wodnego do portu w Elblągu. Już w maju wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka, odpowiedzialny za gospodarkę morską, zdecydował o zwiększeniu budżetu programu „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” o 33 mln zł, które pokryją koszt pogłębienia ostatniego odcinka rzeki Elbląg przed portem. Na bieżąco prezydent monitoruje ustalenia związane z inwestycją, aktywnie uczestniczy w rozmowach z przedstawicielami rządu i Urzędu Morskiego w Gdyni, w celu wypracowania jak najbardziej efektywnych rozwiązań, które umożliwią wykorzystanie w pełni potencjału przekopu Mierzei Wiślanej i elbląskiego portu. W pierwotnej koncepcji poprzedniej władzy szerokość rzeki Elbląg w dnie po pogłębieniu miała wynosić 20 m, w obecnej – 36 m. Pozwoli to na wpływanie do elbląskiego portu statków o długości do 100 m. Prace, związane z przygotowaniem postępowania przetargowego, są planowane na przełom 2024 i 2025 r., a zakończenie inwestycji na początek 2026 roku. 

·        Jednym z priorytetów jest również rozwój turystyki wodnej. Trwają prace związane z przygotowaniem modernizacji nabrzeża na Wyspie Spichrzów wzdłuż kompleksu nowych kamienic, które powstały w ramach Programu Fabryka. W najbliższym czasie zaprezentowana zostanie dokumentacja projektowa zagospodarowania tego terenu, opracowana przez Korporację Budowlaną Doraco z Gdańska. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest w styczniu 2025 r. Inwestycja ma być zakończona w pierwszym kwartale 2026 roku. Zadanie polega m.in. na przebudowie nabrzeża na odcinku łącznie 450 metrów wraz z wyposażeniem w urządzenia cumownicze i odbojowe, budowie pomostów pływających, kanalizacji, ale także na instalacji oświetlenia, zaopatrzenia w prąd i wodę czy renowacji terenów zielonych. W ramach projektu przewidywane jest również wykonanie ciągu pieszo-jezdnego od ul. Wybrzeże Gdańskie w kierunku ul. Warszawskiej oraz budowę parkingu do 200 miejsc przy ul. Warszawskiej. Na realizację inwestycji samorząd otrzymał 26,8 mln zł dofinansowania z rządowego programu Polski Ład.

Inwestycje drogowe – zrealizowane i planowane

·        ul. Bulwar Zygmunta Augusta

·        ul. Kumieli

·        ul. Chopina i Kopernika

·        ul. Rechniewskiego i chodnik na ul. Dominirskich

·        Ścieżka rowerowa w Al. Grunwaldzkiej – kolejny etap

·        Podpisana umowa z wykonawcą i pozyskane dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przebudowę ul. Grunwaldzkiej – do granicy miasta 

·        Złożone wnioski do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przebudowę ul. Nowogródzkiej i 13 Pułku Przeciwlotniczego

Najważniejsze inwestycje zaplanowane na rok 2025

·        dokończenie budowy odkrytego basenu przy ul. Spacerowej, 

·        przebudowa i modernizacja sześciu odcinków trakcji tramwajowej i zakup nowego taboru,

·        rewitalizacja nabrzeża na Wyspie Spichrzów, 

·        przebudowa obiektu sportowego przy ul. Krakusa, 

·        modernizacja zabytkowego budynku przedszkola przy ul. Bema,

·        przebudowa i budowa nowych ciągów pieszo – rowerowych. 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności