Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego - Święto Wojska Polskiego

Msza święta, Apel pamięci, defilada, piknik militarny – wczoraj w Elblągu odbyły się Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego.

 

Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego rozpoczęła Msza Święta w elbląskiej katedrze odprawiona przez Biskupa Elbląskiego ks. Jacka Jezierskiego w intencji ojczyzny i żołnierzy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Po niej  przed Ratuszem Staromiejskim odbył się uroczysty apel.

- „Święto Wojska Polskiego obchodzone jest na pamiątkę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Tego dnia oddajemy cześć bohaterstwu tych, którzy poświęcając życie przyczynili się do tego, że możemy żyć w wolnej Polsce. Wojsko Polskie od początku uzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 roku w znakach, nazwach i wewnętrznej strukturze podkreślało swój historyczny rodowód i swoją tradycję rozumianą jako kultywowanie państwa oraz ciągłości istnienia jego zbrojnego ramienia. Dzisiaj chlubną tradycję obrońców Rzeczypospolitej Polskiej kontynuują żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, pełniąc swoje obowiązki w kraju i poza jego granicami. To oni zmagają się ze współczesnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa, w imię wolności i sprawiedliwości”  - mówił  gen. dyw. Marek Sokołowski, dowódca 16. PDZ.

- „Święto Wojska Polskiego zajmuje w naszej tradycji wyjątkowe miejsce. Mundur budził i będzie budzić respekt i ogromny szacunek. Rozliczne czyny polskich żołnierzy są powodem do dumy dla wielu pokoleń. Polscy żołnierze bronili nie tylko naszej ojczyzny, od lat są wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc: w wojennym kataklizmie, w regionalnych konfliktach, podczas klęsk żywiołowych. Pełnią trudną i niebezpieczną służbę zgodnie z hasłem na sztandarze: "Bóg, honor, ojczyzna" – podkreślał Wojewoda Warmińsko – Mazurski Artur Chojecki.

Prezydent Witold Wróblewski w swoim wystąpieniu podkreślał nierozerwalny związek wojska z miastem.

- „W Elblągu wojsko otoczone jest szczególnym uznaniem i szacunkiem. Nasze miasto pełniło i nadal pełni  ważną rolę w utrzymywaniu potencjału obronnego naszego kraju. Dowództwo 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, które stacjonuje w  Elblągu od 1949 roku na stałe wpisało się  w jego tożsamość i stanowi istotny czynnik jego funkcjonowania, zarówno w kontekście gospodarczym, jak i społeczno - kulturalnym. Duża liczba żołnierzy, kombatantów, weteranów, ale także młodych adeptów zainteresowanych służbą,  świadczy o ścisłym związku miasta z wojskiem. Szacuje się, że praktycznie co piąta osoba w elbląskiej rodzinie związana jest ze służbą wojskową, w tym głównie z 16 Pomorską Dywizją  Zmechanizowaną. To nierozerwalny związek. Chlubna historia Dywizji, która w przyszłym roku będzie obchodziła swoje 100-lecie istnienia jest powodem do dumny dla mieszkańców Elbląga i całego regionu. Dzisiejsze Święto nie jest więc tylko świętem Waszym – żołnierzy. To także święto całej społeczności Elbląga. Od wielu lat bardzo dobrze układa się współpraca samorządu z dowództwem 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, dlatego bardzo nam zależy, aby nadal stacjonowało ono w naszym mieście. Jako gospodarz Elbląga pragnę więc zadeklarować dalsze wsparcie samorządu dla sprawnego funkcjonowania elbląskiej Dywizji, jak również Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód, które w tym roku rozpoczęło działalność w naszym mieście. To dzięki temu dziś w Elblągu, w święcie polskiego wojska biorą udział żołnierze innych narodów, wojsk sojuszniczych” – zaznaczył Witold Wróblewski.

Podczas oficjalnej uroczystości wręczone zostały  również  akty mianowań na wyższe stopnie wojskowe, odznaczenia i wyróżnienia. Odbył się również apel pamięci. Na zakończenie odbyła się defilada pododdziałów oraz kołowego sprzętu wojskowego.

Oprócz oficjalnych uroczystości  na Starymi Mieście oraz Wyspie Spichrzów obywał się także Festyn Militarny, podczas którego prezentowany był  sprzęt wojskowy.

Organizatorami obchodów byli: Wojewoda Warmińsko – Mazurski Artur Chojecki, Prezydent Elbląga Witold Wróblewski oraz Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. Dyw. Marek Sokołowski.

Galeria zdjęć