Puchar Mariny Elbląg 2016

Puchar Mariny Elbląg 2016

Puchar Mariny Elbląg 2016 - Puchar Mariny Elbląg 2016
Sukcesem zakończyły się odbywające się w miniony weekend regaty żeglarskie Puchar Mariny Elbląg 2016 - długodystansowe regaty wokół Zalewu Wiślanego. Mimo niekorzystnych warunków wiatrowych panujących w piątek, nie spełniły się obawy organizatorów o niską frekwencję, a na starcie zjawiły się dwadzieścia trzy załogi gotowe by współzawodniczyć w najdłuższych wyścigach regatowych w regionie.

Jachty startujące w regatach zostały podzielone na trzy grupy startowe, a organizatorzy dla każdej z tych grup przewidzieli odrębną trasę. Podczas wyścigów panowały zmienne warunki wiatrowe, co tylko urozmaiciło żeglarskie zmagania. Wszystkie grupy startowe pokonały całą zaplanowaną trasę, a wyniki przedstawiają się następująco:

Grupa I
I miejsce - Janusz Rutkowski z załogą na jachcie "Irbis",
II miejsce – Sebastian Nienadowski z załogą na jachcie "Palomino",
III miejsce - Tomasz Siekierko z załogą na jachcie "Kaper".

Grupa II
I miejsce - Sergei Zhadobko z załogą na jachcie "Vega",
II miejsce – Ryszard Seroka z załogą na jachcie "Berbeć II",
III miejsce – Sławomir Kwiatkowski z załogą na jachcie "Błękitna Bryza".

Grupa III
I miejsce - Tomasz Makowski z załogą na jachcie "2 easy",
II miejsce – Stanisław Justyński z załogą na jachcie "Strefa Ciszy 2",
III miejsce – Jarosław Barkowski z załogą na jachcie "Kareta II".

Nagrody specjalne otrzymali Daria Rybarczyk, jako jedyna kobieta prowadząca jacht w regatach, a także Tomasz Makowski prowadzący jacht 2 easy, który najszybciej pokonał trasę wyścigu i jako pierwszy zameldował się na mecie regat. Wyróżnienie organizatorów otrzymał Tomasz Szczepański, kapitan jachtu Souvenir, którego determinacja w dotarciu na regaty była godna pochwały. Tomek nie mógł przepłynąć z Elbląga na Zalew Wiślany, ponieważ ze względu na wiatr i niski stan wody most pontonowy w Nowakowie nie był otwierany. Podjął więc decyzję o złożeniu masztu i przeprawie przez Kanał Jagielloński i rzekę Nogat. Co prawda przechodząc pod mostem urwał wiatromierz, ale na regatach się zjawił.

Patronat honorowy nad Pucharem Mariny Elbląg objęli: Prezydent Miasta Elbląg – Pan Witold Wróblewski, Starosta Elbląski – Pan Maciej Romanowski, Starosta Braniewski – Pan Leszek Dziąg, Burmistrz Miasta Krynica Morska – Pan Krzysztof Swat, a także Senator RP – Pan Jerzy Wcisła.

Podczas ceremonii zakończenia regat w Hotelu Kahlberg w Krynicy Morskiej zwycięzcom wręczono puchary, wszystkim uczestnikom nagrody, a organizatorzy podziękowali żeglarzom za przybycie oraz wspólną rywalizację zgodną z zasadami fair play i zaprosili na kolejną edycję Pucharu Mariny Elbląg, która już za rok.


Adam K. Kapczyński
Stowarzyszenie Jachtklub Elbląg