Rowerowy Maj w „Szóstce”

Rowerowy Maj w „Szóstce”

Rowerowy Maj w „Szóstce” - Rowerowy Maj w „Szóstce”

W Szkole Podstawowej nr 6 odbyło się spotkanie podczas którego omawiano zasady bezpiecznego poruszania się rowerem po mieście. Wizyta, której współorganizatorem był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, odbyła się w ramach akcji „Rowerowy Maj”.

Podczas godzinnej prezentacji uczniowie klas piątych i szóstych dowiedzieli się o rodzajach aktywności rowerowej, zaletach i wadach roweru, sposobach organizacji ruchu rowerowego w miastach oraz zapoznali się ze zmianami pro rowerowymi jakie zaszły w Elblągu w ostatnich latach. Był też czas na zadawanie pytań dotyczących tak szczegółowych zagadnień jak obowiązek posiadania na rowerze oświetlenia w porze dziennej, wysokości mandatu za przejazd po przejściu dla pieszych czy też obowiązku jazdy w kasku i kamizelce odblaskowej.

- Wizyta odbyła się w ramach akcji ,,Rowerowy Maj’’ w której Szkoła Podstawowa nr 6 bierze udział jako jedna z dwóch elbląskich placówek - wyjaśnia Marek Kamm z Działu Organizacji Imprez MOSiR. - Szkoła jest wyposażona w stojaki rowerowe, które będą ułatwiać zostawienie swojego pojazdu na czas zajęć lekcyjnych. Jak działa “Rowerowy Maj”? W każdej szkole jeden z nauczycieli pełni rolę koordynatora kampanii i to właśnie na nim spoczywa większość obowiązków, a przede wszystkim - sprawdzanie tzw. obecności rowerowej przez cały miesiąc.

Na podstawie obecności wylicza się ile przejazdów na rowerze, rolkach, deskorolkach lub hulajnogach odbyło się w ciągu miesiąca w danej placówce. Dzieci dostają specjalne naklejki, które umieszczają w swoich rowerowych dzienniczkach oraz na szkolnym „plakacie obecności”. Poza dojazdami rowerem nagradzane będą również dojazdy za pomocą hulajnóg czy też rolek. Akcja zapoczątkowana dwa lata temu w Gdańsku ma na celu zachęcić uczniów i ich rodziców do aktywnych podróży do szkoły.  
Tekst i fot. MOSiR