Styczeń - czas sportowych podsumowań

jeden z bohaterów podsumowania - Dawid Michelus

jeden z bohaterów podsumowania - Dawid Michelus - jeden z bohaterów podsumowania - Dawid Michelus

Miniony rok był rokiem udanym dla elbląskiego sportu. Nasi sportowcy zdobyli w sumie aż 98 medali imprez rangi Mistrzostw Polski organizowanych przez związki sportowe. Elbląskie kluby zdobyły w sumie 1192 punkty w Ogólnopolskim Systemie Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży, co dało naszemu miastu 21 miejsce w skali całego kraju.

Dobrze w ubiegłym roku spisały się elbląskie drużyny walczące w rozgrywkach ligowych. EKS Start Elbląg na koniec sezonu 2014/2015 uplasował się na 4 miejscu w tabeli PGNiG Ekstraligi, co było dobrym prognostykiem przed trwającym właśnie sezonem. Warto wspomnieć, że elbląskie szczypiornistki po 1 rundzie sezonu 2015/2016 zajmowały 1 miejsce w tabeli, rozbudzając nadzieje w sercach kibiców. Bardzo dobre miejsce w rozgrywkach ligowych zajęli również piłkarze ręczni KS Meble Wójcik, którzy skończyli sezon na 4 miejscu w tabeli I ligi.

Do końca sezonu o awans do II ligi walczyli piłkarze ZKS Olimpii, którzy w ostatnim meczu zaprzepaścili szanse na udział w barażach. O awans walczyły w barażach siatkarki E.Leclerc Orzeł (o awans do I ligi), a także koszykarze MKS Truso Elbląg (o awans II ligi). Niestety, batalie te skończyły się niepowodzeniem. Bezpieczne miejsca w tabelach swoich rozgrywek zajęły drużyny – LKS Mlexer (tenis stołowy, II liga) oraz MMKS Concordia (piłka nożna, III liga). Po raz kolejny świetnie spisały się drużyny siatkówki na siedząco oraz siatkówki plażowej IKS Atak, które zdobyły złote medale Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych. Swoją klasę potwierdziła również formacja Lotos Jantar, która zdobyła złoty medal Mistrzostw Polski FTS oraz srebrny medal Mistrzostw Europy WSDF.

W dyscyplinach indywidualnych elbląscy zawodnicy zdobyli 31 medali Mistrzostw Polski Seniorów. Na szczególne uznanie zasługują występy Dawida Michelusa (Mistrz Polski Seniorów) oraz Adriana Wielgata (dwa brązowe medale na Mistrzostwach Polski Seniorów), których kariery rozwijają się w odpowiednim kierunku, co daje dużą nadzieję na pierwszy od wielu lat występ elblążanina na Igrzyskach Olimpijskich. Warto również zauważyć dobre występy naszych sportowców w dyscyplinach nieolimpijskich. Patrycja Grześkowiak (AK Andrex) zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata Shotokan w kumite drużynowym oraz złoty medal Mistrzostw Polski WKF w kumite indywidualnym, Adrian Durma i Artur Zieliński(EKK) po raz kolejny zdobyli złote medale Mistrzostw Polski w Kickboxingu, a wrotkarze z UKS Viking – Łukasz Mazurek i Mateusz Brydziński – złote medale na Ulicznych i Torowych Mistrzostwach Polski.

W sporcie młodzieżowym szczególną uwagę należy zwrócić na rozwój kariery Marcina Bachanka (do niedawna UKS Viking Elbląg, obecnie GKS Stoczniowiec Gdańsk), który zajął X miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów oraz zdominował Mistrzostwa Polski Juniorów. Marcin zdobywał również złote medale na Mistrzostwach Polski Młodzieżowców we wrotkarstwie. Kolejnym zawodnikiem, który z roku na rok robi systematyczne postępy jest ciężarowiec z LUKS Meyer –Julian Falkowski, który w ubiegłym roku zajął VIII miejsce Mistrzostw Świata Juniorów, VII miejsce Mistrzostw Europy Juniorów oraz zdobył złoty medal na Mistrzostwach Polski Juniorów do lat 20. Dobry sezon mają również zawodniczki short-tracku z KS Orzeł. Weronika Surowiec wygrała Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży, a Kamila Stormowska Mistrzostwa Polski Młodzików dodając do tego srebrny medal Mistrzostw Polski Seniorek na 1000m. Zawodniczki były w składzie drużyny KS Orzeł, która zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski Seniorek w biegu sztafetowym. Po raz kolejny świetnie spisał się szachista Igor Janik (KSZ Start), na którego szyi zawisły dwa złote medale Mistrzostw Polski Juniorów. W Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Judo świetnie spisał się Piotr Majewski (UKS Tomita), który zdobył złoty medal. Na drugim stopniu podium tej imprezy stanęła Katarzyna Wanatowska (MKS Truso).

Nie sposób zapomnieć również o dokonaniach braci Karasiów. Robert Karaś wygrał Triathlonowe Mistrzostwa Świata Strażaków na dystansie IRONMAN, bijąc jednocześnie swój rekord życiowy (8:50:20 h). Jego brat Sebastian Karaś dokonał niesamowitego wyczynu przepływając wpław Kanał La Manche. Pokonanie 40 kilometrów zajęło mu niecałe 9 godzin. Co ciekawe, Sebastian podjął kolejne wyzwanie – w tym roku spróbuje przepłynąć dystans 100km pomiędzy Bornholmem, a Kołobrzegiem. Rok 2016 będzie również ogromnym wyzwaniem dla Krzysztofa Kluge i Pauliny Załuckiej, którzy dzięki dobremu występowi w Gdynia Herbalife Ironman 70.3 zakwalifikowali się do Mistrzostw Świata, które odbędą się w tym roku w Australii.