Szachy w barwach niepodległości

szachy

W ramach obchodów Święta Niepodległości w sali Ratusza Staromiejskiego rozegrany został VIII Elbląski Turniej Szachowy z udziałem 46 zawodników (w tym 14 juniorów) z 3 województw. Startowali szachiści w wieku od 8 do 81 (!), którzy rozegrali siedem rund systemem szwajcarskim. Rywalizacja była zacięta i bezkompromisowa - tylko 3 partie zakończyły się remisami.

Zdecydowanym zwycięzcą okazał się gdańszczanin w barwach KS "Korona" Zakrzewo, Tomasz Kempiński, który zdobył komplet 7 punktów i wyprzedził o jeden punkt 15-letniego Igora Janika (KSz "Start" Elbląg) oraz Grzegorza Albina z UKS Sztum. Kolejne dwie lokaty zajęli elblążanie ze "Startu": Piotr Bieluszewski i Wojciech Dąbrowski - po 5 pkt.

W klasyfikacji juniorów wygrał Igor Janik, zaś kolejne lokaty zajęli: 2. Konrad Żyhałko (UKS "Skocek" Elbląg) - 4 pkt i 3. Bartosz Trzeciak (MLKS "Nadnarwianka" Ostróda) - 3,5 pkt. Z kolei najlepszym weteranem został Czesław Leś z Gdańska (rocznik 1939), zdobywca 5 pkt i 7. miejsca.  

A jednak główne trofeum zostało w Elblągu (!). Podczas ceremonii końcowej Tomasz Kempiński który kilka lat temu wygrał I Elbląski Turniej Szachowy, postanowił przekazać swój puchar dla najmłodszego uczestnika, Oskara Koperczaka z SP4 w Elblągu (zdobył 2 pkt i 38. miejsce). Brawo! 

Sędzia turnieju Bogdan Siwoń