Z mapą w ręku szukali zielonych punktów

mosir
Zawodnicy z Przasnysza, Kaliningradu, a nawet dalekiego Lublina wzięli udział w ósmych w tym sezonie zawodach z cyklu Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację. To pokazuje, że elbląska impreza staje się coraz bardziej popularna, a malownicze trasy w Bażantarni przyciągają biegaczy z najdalszych zakątków naszego kraju.

To były wyjątkowe zawody, nie tyle pod względem liczby uczestników, co miejsc z jakich przyjechali do naszego miasta. Po raz pierwszy w tym sezonie, ścieżki elbląskiej Bażantarni przemierzali biegacze nie tylko z Elbląga i okolic, ale także z: Olsztyna, Szczytna, Dzierzgonia, Przasnysza czy oddalonego o 450 kilometrów Lublina. Ósme w tym sezonie zawody w biegach na orientację, organizowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu oraz EKO Gryf przy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, przyciągnęły na start łącznie 53 zawodników, w tym 20 kobiet i 33 mężczyzn.

- Cieszy nas nie tylko ilość zawodników, ale także fakt, że nasze zawody odwiedzili biegacze z najdalszych zakątków kraju, jak chociażby grupa biegaczy z Lublina - twierdzi Kazimierz Szulżycki z EKO Gryf Elbląg. - Warunki pogodowe były bardzo dobre, ciepła wiosenna pogoda sprawiła, że biegało się z przyjemnością. Po raz pierwszy w tym sezonie uczestnicy zmierzyli się z trasą Elbląg-Prochownia. W zawodach tradycyjnie uczestniczyły dzieci jak i dorośli, potwierdzając, że bieg na orientację jest sportem dla każdego.

W ósmych w tym sezonie zawodach, najwięcej biegaczy wystartowało w kategorii open mężczyzn. Z grona 19 zawodników najlepiej na trasie poradził sobie debiutujący w imprezie zawodnik AZS UMCS Lublin Stanisław Sołowiej. Tuż za nim linię mety przekroczył pochodzący z Kaliningradu Sergei Czernov, a najniższy stopnień podium padł łupem elblążanina Piotra Światkowskiego. Po ośmiu zawodach w klasyfikacji generalnej na czele znajduje się Piotr Światkowski, który zdobył do tej pory 384 punkty i ma 52 pkt. przewagi nad Mariuszem Wąsickim. Trzecie miejsce zajmuje Sergei Czernow, zdobywca jak do tej pory 279 pkt. Sporym zainteresowaniem cieszył się także bieg kobiet w kategorii open w którym udział wzięło 11 przedstawicielek płci pięknej. Walka o pierwsze miejsce, niemal do ostatnich metrów, toczyła się pomiędzy Rosjanką Kateriną Popitchenko, a elblążanką Joanną Klunder. Ostatecznie nieco szybciej na mecie zameldowała się zawodniczka z Kaliningradu, dla której był to drugi start i drugi raz znalazła się w czołówce biegu. Drugie miejsce zajęła liderka klasyfikacji generalnej Joanna Klunder, a za nią bieg ukończyła inna reprezentantka z Kaliningradu Tatiana Chernysheva. Wśród pań w klasyfikacji generalnej trzy pierwsze miejsca okupują elblążanki. Prowadzi z dorobkiem 342 pkt. wspomniana już Joanna Klunder, druga jest Agnieszka Bundz (324 pkt.), a trzecia Janina Banach (274 pkt.).

Natomiast w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, rywalizację zdominowali zawodnicy z Dzierzgonia. Wśród dziewcząt najlepiej zaprezentowała się Joanna Trzaska, dla której było to drugie z rzędu zwycięstwo. Kolejna linię mety przekroczyła inna zawodniczka z Dzierzgonia Alicja Markiewicz, a trzecie miejsce przypadło elblążance Monice Bożys. W klasyfikacji generalnej prowadzi Patrycja Pielech przed Joanną Trzaską i Alicją Markiewicz. Także wśród chłopców dwa pierwsze miejsca padły łupem biegaczy z Dzierzgonia. Zwyciężył Marcin Kościński przed Przemysławem Chmielewskim. Trzeci na mecie zameldował się uczeń ZSZ nr 1 w Elblągu Damian Ambroch, który jednocześnie z dorobkiem 394 punktów umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Drugi w tym rankingu jest Rafał Mirys, który zgromadził do tej pory 283 pkt., a trzeci Marcin Głębicki - 262 pkt. Na wysokości zadania stanęły tradycyjnie rodziny, w gronie których startuje coraz więcej małych dzieci. Z sześciu rodzinnych teamów, tym razem zwyciężyła rodzina Bagińskich, drugie miejsce zajęła rodzina Wąsickich, a trzecie rodzina Oziemkiewiczów. W klasyfikacji generalnej nadal prowadzi rodzina Oziemkiewiczów, która ma 179 punktów przewagi nad rodziną Wąsickich i aż 58 pkt. nad rodziną Bagińskich.

Po zakończeniu rywalizacji sportowej odbyło się wręczenie dyplomów dla najlepszych zawodników. Wśród uczestników rozlosowano także karnet wstępu do Fitness Clubu Calypso trzy zaproszenia do Pizzerii La Capra oraz pięć wejściówek do Rodzinnego Parku Rozrywki Nowa Holandia.

Kolejne zwody VI edycji Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację, rozegrane zostaną w sobotę, 16 maja o godz. 10:00. Tym razem zawodnicy powalczą na trasie w Bażantarni. Biuro zawodów mieścić się będzie przy restauracji Myśliwska. Zgłoszenia przyjmowane będą drogą mailową (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub w dniu imprezy w biurze zawodów w godzinach 9:30-9:45. Więcej informacji o zawodach, wyniki, terminarze, punktacje generalną oraz galerie zdjęć, można znaleźć na stronie internetowej www.mosir.elblag.eu, w zakładce imprezy sportowe.

Tekst i fot. MOSiR