Pobiegli po zwycięstwo w Grand Prix Elbląga

bno

bno - bno

Miłośnicy biegów na orientację po raz kolejny rywalizowali o punkty w IX edycji Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację. W minioną sobotę poznaliśmy także zwycięzców poszczególnych kategorii całego cyklu grand prix.

To były ostatnie zawody w których biegacze rywalizowali o punkty w IX edycji Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację. Dla wielu zawodników była to także ostatnia szansa na podreperowanie swojego dorobku punktowego i poprawę miejsca w klasyfikacji generalnej. Ósme w tym sezonie zawody w biegach na orientację, organizowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu oraz EKO Gryf, przyciągnęły na start 56 biegaczy, w tym 18 kobiet, 22 mężczyzn i 8 rodzin.

- Zawody odbyły się przy  pięknej pogodzie, która zwabiła do Bażantarni sporą ilość miłośników biegu na orientację - informuje Bolesław Czechowski, prezes EKO Gryf Elbląg. - Tradycyjnie w gronie startujących nie zabrakło uczniów elbląskich szkół oraz wychowanków Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Kamionka Wielkiego. Był to klasyczny bieg na orientację, a każda kategoria wiekowa miała swoją trasę do pokonania i w zależności od wieku ilość punktów oraz długości tras były zróżnicowane. Start odbywał się co 3 minuty, a limit czasu na jej pokonanie wynosił 90 minut.

W ósmych w tym sezonie zawodach, najwięcej biegaczy wystartowało w kategorii open mężczyzn. Z grona 13 zawodników najlepiej na trasie poradził sobie Andrzej Patrejko, który wyprzedził drugiego na mecie Piotra Światkowskiego o niewiele ponad minutę. Trzecie miejsce zajął Jarosław Mazur, który do zwycięzcy stracił ponad trzy minuty. W klasyfikacji generalnej mężczyzn zwycięzcą IX edycji Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację został Przemysław Prokopiuk z UMKS Orkan Ostróda, który zgromadził na swoim koncie 342 pkt. O dziesięć punktów mniej uzbierał przez cały sezon Piotr Światkowski (Woliniusz PL Te Elbląg), a trzecie miejsce zajął Mateusz Spadik z klubu Kidaps Radostowo, zdobywając 317 pkt. Równie ciekawie wyglądała rywalizacja wśród pań. W ostatnich w tym sezonie zawodach wystartowała cała czołówka GP, a wyniki uzyskane w sobotę miały wpływ na ostateczny układ klasyfikacji. Ostatecznie zwyciężczynią tegorocznej edycji została Janina Banach (336 pkt.), drugie miejsce przypadło Magdalenie Orzechowskiej (331 pkt.), a na najniższym stopniu podium uplasowała się Monika Typańska (328 pkt).

Wśród młodszych biegaczy emocji także nie brakowało. W klasyfikacji szkół podstawowych dziewcząt zwycięstwem w całym cyklu GP może pochwalić się Nikola Rostankowska (SP 14), zdobywczyni 346 pkt. Drugie miejsce zajęła Julia Gburzyńska (330 pkt.), a trzecie miejsce przypadło Karolinie Bączek (SP 14) - 318 pkt. Wśród chłopców w tej kategorii wiekowej triumfował Szymon Różalski (SP 15), który zgromadził łącznie 296 pkt. Kolejni zawodnicy znaleźli się daleko za zwycięzcą. Drugi w klasyfikacji Kamil Bebel zgromadził 98 pkt., a trzeci Sergiusz Białochleb - 96 pkt.

Niekwestionowanym liderem w kategorii szkół gimnazjalnych został Piotr Banach (Gimnazjum nr 8), który może pochwalić się zdobyciem aż 350 pkt. Drugi w tej kategorii wiekowej Adam Konecki (Gimnazjum nr 3) zdobył w całym sezonie 189 pkt., a trzeci Mariusz Grabowski (OSW Kamionek Wlk.) tylko 48 pkt. Natomiast wśród dziewcząt triumfowała Gabriela Szczepanik (Gimnazjum nr 3), która zgromadziła 250 pkt. Druga w tej klasyfikacji Karolina Deptuła (Gimnazjum nr 3) zdobyła łącznie 231 pkt., natomiast trzecia Roksana Paszkiewicz - 182 pkt.

Nie mniej emocji towarzyszyło biegaczom w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Niekwestionowaną liderką została uczennica elbląskiego liceum Julia Typańska, która w każdym z biegów zajmowała pierwsze miejsce, gromadząc na swoim koncie 350 pkt., Druga lokata przypadła Monice Skoplak (96 pkt.), a trzecia Kornelii Gumińskiej (48 pkt.). Wśród chłopców, równie imponującym wynikiem, może pochwalić się Jakub Typański (ZSTI) zdobywca 348 pkt. Drugi w tej klasyfikacji okazał się Mateusz Szot (146 pkt.), a trzeci Patryk Czapka (OSW Kamionek Wlk.), który zgromadził 48 pkt. Rozstrzygnięcia zapadły także w klasyfikacji rodzinnej. Po podliczeniu siedmiu najlepszych wyników okazało się, że zwyciężyła rodzina Borkowskich, drugie miejsce przypadło rodzinie Wąsickich, a trzecie rodzinie Różalskich.

Kolejne, ostatnie już zwody IX edycji Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację, rozegrane zostaną w sobotę, 9 czerwca o godz. 10:00. Tym razem będą to Indywidualne Mistrzostwa Elbląga, a zawodnicy ponownie powalczą na trasie w Bażantarni. Tego też dnia odbędzie się uroczyste podsumowanie IX edycji Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację oraz wręczenie statuetek. Biuro zawodów mieścić się będzie przy restauracji Myśliwska. Zgłoszenia przyjmowane będą drogą mailową (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub w dniu imprezy w biurze zawodów w godzinach 9:30-9:45. Więcej informacji o zawodach, wyniki, terminarze, punktacje generalną oraz galerie zdjęć, można znaleźć na stronie internetowej MOSiR w zakładce Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację.

Tekst i fot. MOSiR

bno

bno - bno

bno

bno - bno

bno

bno - bno