W śniegu przemierzali elbląską starówkę

bno

bno - bno

Po raz pierwszy w nowym roku na zawodach z cyklu Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację spotkali się miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu.

W zawodach organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu oraz EKO Gryf przy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej rywalizowało 51 biegaczy, którzy pokonali trasę wyznaczoną na Starym Mieście.

Czwarta runda obecnego sezonu Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację ponownie zawitała na Stare Miasto. Po raz drugi w historii imprezy, trasa wiodła uliczkami elbląskiej starówki. W ten sposób uczestnicy biegu nie tylko oddali się rywalizacji sportowej, ale przy okazji mogli podziwiać piękno naszego miasta. A wszystko w pięknej zimowej scenerii. Po raz kolejny słowa uznania należą się pomysłodawcy i budowniczemu trasy Kazimierzowi Szulżyckiemu.

- Tym razem zawody zostały przeprowadzone jako typowy bieg sprinterski na orientację, a każda kategoria wiekowa miła swoją trasę do pokonania - wyjaśnia Bolesław Czechowski z EKO Gryf Elbląg. - Dodatkowo, w zależności od wieku, zróżnicowana była ilość punktów kontrolnych do zaliczenia. Start odbywał się co minutę, a każdy z biegaczy miał 45 minut na pokonanie trasy i odnalezienie jak największej ilości punktów. W zawodach tradycyjnie udział wzięli uczniowie elbląskich szkół, a także biegacze z Lidzbarka Warmińskiego, Braniewa, Ostródy, Radostowa czy Morąga.

Z uwagi na zabudowany teren oraz skalę mapy trasa okazała się bardzo wymagająca. Zawodnicy bardzo często mijali punkty kontrolne, a to spowodowało, że w niektórych kategoriach wiekowych niekoniecznie wygrywali faworyci. Tak było chociażby w kategorii kobiet, gdzie prowadząca w klasyfikacji generalnej Magdalena Orzechowska na metę przybiegła dopiero jako trzecia. Zwyciężyła Olga Stolarska, przed Janiną Banach (wszystkie panie z Elbląga). Natomiast wśród mężczyzn, nieobecność lidera tej klasyfikacji Andrzeja Patrejko wykorzystał inny elblążanin Piotr Światkowski, który najszybciej pokonał zaplanowany dystans. Jako drugi linię mety przekroczył Przemysław Prokopiuk z Ostródy, a trzeci był Krzysztof Banach z Elbląga. Taka kolejność nieco zmieniła także klasyfikację generalną. Na pierwsze miejsce awansował Mateusz Gagjew (167 pkt), który o jeden punkt wyprzedza Łukasza Kucińksiego. Trzecie miejsce zajmują ex aequo Przemysław Prokopiuk oraz Piotr Światkowski, zdobywcy 146 pkt.

Po raz pierwszy w obecnej edycji grand prix w kategorii szkół podstawowych chłopców na starcie stanęło siedmiu zawodników. Wszyscy to uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, którzy rozegrali między sobą zacięta i wyrównaną walkę. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęli ex aequo Oskar Walerski i Mateusz Rosiak. Niesamowicie wyrównana była także walka o dwa pozostałe miejsca na podium. Ostatecznie drugie miejsce przypadło dwóm biegaczom: Fabianowi Dudkiewiczowi oraz Patrykowi Ogrodowczykowi, a trzech zawodników uplasowało się na miejscu trzecim: Łukasz Urbański, Natan Gasińki i Hubert Głuchowski.

Ciekawie wyglądała także rywalizacja wśród uczennic gimnazjum. Z grona sześciu zawodniczek na trasie najlepiej poradziła sobie Julia Typańska, dla której było to już trzecie zwycięstw w sezonie. jako kolejna linię mety przekroczyła Monika Skoplak, a trzecie miejsce przypadło dla Gabrieli Szczepanik. W klasyfikacji generalnej prowadzi Monika Skoplak (192 pkt.), druga jest Klaudia Zielińsk (186 pkt.), a trzecia Julia Typańska (150 pkt.). Po pierwsze zwycięstwo w kategorii rodzinnej sięgnęła rodzina Orzechowksich, której nie przeszkodziła ani pogoda, ani fakt, że maszerowała wraz z małym dzieckiem. Po raz drugi na podium znalazła się także rodzina Witkowskich, a trzecie miejsce tym razem przypadło reprezentantom rodziny Wąsickich.

- Zacięta walka toczyła się niemal w każdej kategorii wiekowej, ale wszyscy przestrzegali zasad „fair-play” - tłumaczy Bolesław Czechowski. - Cieszy duża grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1, których do rywalizacji zachęciła nauczycielka pani Światkowska. Podziękowania należą się także dyrekcji Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 za udostępnienie pomieszczeń na biuro zawodów. Tradycyjnie po zakończeniu rywalizacji najlepsi biegacze otrzymali dyplomy oraz ufundowane przez MOSiR vouchery o wartości 15 złotych do wykorzystania w restauracji SUBWAY mieszczącej się w CH Ogrody. Słowa podziękowania należą się również pani Janinie Banach za ufundowanie upominków oraz rodzinie Typańskich za gorącą herbatę.

Kolejne zawody V rundy VIII edycji Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację, rozegrane zostaną w sobotę, 11 lutego, w Parku Modrzewie. Przyjmowanie zgłoszeń odbywać się będzie drogą mailową (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub w dniu imprezy w godzinach 9:30-9:45 w biurze zawodów, które mieścić się będzie na terenie Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej nr 3 przy ul. Mazurskiej 6. Więcej informacji o zawodach, wyniki, terminarze, punktacje generalną oraz galerie zdjęć, można znaleźć na stronie internetowej MOSiR w zakładce Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację.

Tekst i fot. MOSiR

bno

bno - bno

bno

bno - bno

bno

bno - bno