Ptasi Piknik

Ptasi Piknik

Ptasi Piknik - Ptasi Piknik
Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Elbląg oraz Stowarzyszenie Obserwatorów Ptaków Wędrownych DRAPOLICZ zapraszają na Ptasi Piknik.
Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Elbląg we współpracy ze Stowarzyszeniem Obserwatorów Ptaków Wędrownych DRAPOLICZ  zapraszają na Ptasi Piknik organizowany w ramach Europejskich Dni Ptaków w pierwszy weekend października (3 i 4.10.2015 r.). Jest to dwudniowe wydarzenie obchodzone w 40 krajach Europy i Azji Środkowej, którego głównym celem jest zwrócenie uwagi ludzi na jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk w świecie przyrody jakim jest jesienna migracja ptaków.
 
PROGRAM PTASIEGO PIKNIKU
Sobota/Niedziela 9:00-16:00
Spotykamy się na Mierzei Wiślanej w Krynicy Morskiej - Leśniczówka (ok. 5 km. za Krynicą Morską, przy głównej drodze w stronę miejscowości Piaski). Na miejscu, w punkcie informacyjnym proponujemy zarejestrować się i pobrać kartę uczestnika. Po rejestracji zapraszamy na:
-  punkt morski- obserwacja  migrujących ptaków morskich - zwykle intensywniejszy przelot notujemy do godziny 12 więc warto od tego punktu zacząć – tam członkowie Stowarzyszenia Ochrony Sów opowiedzą zapewne też o „sowach morskich",
- punkt na szczycie wydmy (górze „Pirata")  -  gdzie będziemy obserwować i liczyć ptaki (wróblowate i szponiaste) migrujące nad lasem  i Zalewem Wiślanym ze Stowarzyszeniem Drapolicz,
-  punkt naukowo-badawczy- wspólne obrączkowanie ptaków,
-  punkt edukacji przyrodniczo-leśnej – quizy i konkursy na temat lasu, przyrody i gospodarki leśnej w Lasach Państwowych  organizowanych przez Nadleśnictwo Elbląg,
-  punkt edukacji fotograficznej  - nauka podstaw fotografii przyrodniczej razem z Parkiem Krajobrazowym Mierzei Wiślanej,
-  punkt Trójmiejskiej Grupy OTOP - konkursy, materiały pomocne w rozpoznawaniu ptaków, warsztaty terenowe z rozpoznawania ptaków,
-  punkt WWF - ciekawostki z życia fok i morświnów oraz innych zwierząt Morza Bałtyckiego,
Na polanie piknikowej znajdziemy również stanowisko Fundacji Akcji Bałtyckiej, Ptaków Polski, Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Grupy Kuling, z dużą ilością ciekawych materiałów i informacji.
                Wszystko w doborowym towarzystwie i pod okiem doświadczonych ornitologów oraz miejscowych leśników. Migrujące ptaki będą skrupulatnie liczone i zapisywane. W punkcie centralnym będzie płonęło ognisko, gdzie organizatorzy zapewniają:
·         poczęstunek,
·         loterię fantową,
·         opowieści o ptakach, lesie i przyrodzie oraz
·         dziesiątki tysięcy ptaków nad głową.
 
W powrotnej drodze zapraszamy również na punkt Akcji Bałtyckiej – (1 km przed Krynicą Morską jadąc od strony Stegny) gdzie będziemy mogli uczestniczyć w akcji obrączkowania drobnych ptaków wróblowatych.
Osoby o naturze sowiej zapraszamy wieczorową i nocną porą na Akcję Sowy Mierzei – na Piszczka (Przebrno, ul. Wiejska 18) gdzie Stowarzyszenie Ochrony Sów kolejny sezon bada migrację niezwykle tajemniczej grupy ptaków.
 W trakcie Ptasiego Pikniku odbędzie się także konkurs fotograficzny.
Więcej szczegółów na temat Ptasiego Pikniku można znaleźć na stronach internetowych i profilach fb Nadleśnictwa Elbląg i Stowarzyszenia Drapolicz.
Pinki sfinansowany jest przez Lasy Państwowe oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Patronat medialny: Radio Gdańsk.

Zapraszamy.