X Elbląskie Święto Chleba

konferencja prasowa

konferencja prasowa - konferencja prasowa
Od 11 do 13 września 2015 r. już po raz dziesiąty na Starym Mieście odbędzie się Elbląskie Święto Chleba. Tegoroczna edycja z racji swojego jubileuszu, połączona została z Ogólnopolską i Wojewódzką Inauguracją Europejskich Dni Dziedzictwa. Organizowane przedsięwzięcia, zakładają realizację idei promowania regionalnego dziedzictwa, a także mają przypominać o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. O atrakcjach, jakie przygotowane zostały z okazji X Elbląskiego Święta Chleba dla mieszkańców i turystów Prezydent Witold Wróblewski informował podczas dzisiejszej konferencji prasowej.


Tradycyjnie, Święto Chleba to przede wszystkim jarmark produktów regionalnych. W zlokalizowanych na elbląskiej starówce kramach będzie można nabyć lokalne wypieki, produkty żywnościowe, rękodzieło i sztukę ludową.

 

-W tym roku po raz pierwszy Święto Chleba połączone będzie z inauguracją Ogólnopolską i Wojewódzką Europejskich Dni Dziedzictwa, które obchodzone będą pod hasłem "Utracone dzidzictwo". To wyróżnik i wielki zaszczyt dla naszego miasta. Jest to docenienie naszych wysiłków związanych między innymi z odbudową Starego Miasta, ale również dowód uznania dla naszych instytucji kultury, które prezentują bardzo wysoki poziom - podkreślał podczas konferencji Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Jarmarkowi towarzyszyć będzie szereg atrakcji. Na scenie głównej, ustawionej na Placu Katedralnym, od piątku do niedzieli, m.in. zobaczymy występy zespołów folklorystycznych, między innymi z miast partnerskich, posłuchamy koncertów grup folkowych, w tym „Horpynę” - czołowego przedstawiciela ukraińskiej sceny muzycznej w Polsce, zespołu „Karakryna” – wywodzącej się z Elbląga formacji, grającej utwory ludowe (głównie z regionu Warmii) w energetycznych, jazzowych aranżacjach. Nie lada gratką dla wielbicieli muzyki będzie uroczysty koncert, przygotowany z okazji Ogólnopolskich i Wojewódzkich Obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, podczas którego wystąpią Vołosi wraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną oraz zespoły muzyki dawnej: „Piccolo”, „Pomezania”, „Parmezan”, „Danserye".
W sobotę i niedzielę miłośników dobrej kuchni z pewnością zwabią pokazy kulinarne dr Grzegorza Russaka, pokazy piekarnicze prowadzone przez  dr Józefa Sadkiewicza  oraz wspólne gotowanie i biesiadowanie przy wielkiej patelni z gulaszem oraz bigosem.

- Na każdy dzień przygotowujemy po 700 porcji potraw dla mieszkańców. Będą również pokazy kulinarne połączone z degustacją. Obaj Panowie to wspaniali gawędziarze, z pewnością bęzie to wspaniała atrakcja - zaznaczyła Agnieszka Staszewska Dyrektor Biura Prezydenta.

Podczas trzydniowej imprezy nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych.
 - Na Placu Katedralnym przygotowana będzie - strefa historycznych zabaw i animacji, na Bulwarze Zygmunta Augusta strefa rekreacji „Elbląg w formie” z konkursami i zabawami sprawnościowymi, pokazami tanecznymi, zajęciami fitness w programie. W sobotę (12 września) będziemy mogli kibicować zawodnikom „Wyścigu smoczych łodzi”, a w niedzielę (13 września) wziąć udział w Festiwalu Sportów Wodnych - zapowiada Joanna Buzderewicz z Departamentu Promocji i Kultury UM w Elblągu.
Ciekawi wiedzy podanej w interesującej formie, poznają bliżej historię Elbląga, dzięki Bractwu Rycerzy Ziemi Sztumskiej, które zaprosi do obejrzenia obozu rycerskiego, wzięcia udziału w przemarszach wojsk krzyżackich i pruskich, inscenizacjach historycznych, a także w bitwie pomiędzy wojskami Hermanna von Balka oraz Prusami o osadę elbląską, z udziałem odtwórców historycznych, konnicy, maszyn oblężniczych, pirotechniki, łodzi średniowiecznej.
W przestrzeni Starego Miasta podczas Elbląskiego Święta Chleba, odbywać się też będą liczne koncerty plenerowe, spektakle teatru ulicznego, pokazy kuglarskie.
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu będzie prezentować film holograficzny: „Historie ponad granicami”, wystawy:  „Elbląg Reconditus”,  „Historia w twarzach, twarze historii”, „Nieśmiertelność kobiecości” , a także zaprosi na otwarcie „Sali Kaspra Bekiesza” i wystawy „Dary i zakupy”. Biblioteka Elbląska przygotowała szereg wydarzeń w tym: dni otwarte w pracowni digitalizacji i pracowni konserwacji zbiorów zabytkowych, multimedialną prezentację Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej i Wortalu Historycznego, zajęcia plastyczne, konkursy, wykład i prezentacje oraz Salon Polityki ze specjalnym programem poświęconym Europejskim Dniom Dziedzictwa. Centrum Sztuki Galeria EL wyemituje cykl projekcji  „Z historii Galerii EL”. Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, w Ratuszu Staromiejskim będzie prezentowana działalność Regionalnej Pracowni Digitalizacji Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, a także w Bramie Targowej, wystawa „Historia w ludzkich losach zapisana…” Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

Szczegółowy program przedstawia się następująco:


piątek - 11.09.2015
Stare Miasto
10:00 -  22:00 Jarmark produktów regionalnych    
Jarmark z regionalnymi wypiekami, produktami żywnościowymi oraz rękodziełem i sztuką ludową

•    10:00 – 18:00 Wystawa „Historia w ludzkich losach zapisana…” Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie – Brama Targowa - cykl fotografii, które powstały w trakcie etnograficznych badań terenowych realizowanych przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, w ramach projektu „Mazury na ludowo”.
•    10:00 -  20:00 Koncerty plenerowe, spektakle teatru ulicznego, pokazy kuglarskie, szczudlarze i inne atrakcje, m.in.
godz.18:30 Teatr uliczny    
godz. 20:30 pokaz tańca z ogniem    
•    10:00 -  22:00 Piękno dawnych ksiąg. Zbiory zabytkowe Biblioteki Elbląskiej - wystawa zewnętrzna przedstawiająca piękno dawnej sztuki książki
•    10:00 -  22:00 Historia ciekawsza niż myślisz - wystawa zewnętrzna Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu
•    18:30 „Przybycie wyprawy Hermanna von Balka do Elbląga" - przemarsz wojsk krzyżackich i pruskich

Plac Katedralny - Scena główna
11:00 - 13:00    Inauguracja Święta Chleba. Prezentacje artystyczne
13:00 - 15:00    Prezentacje Młodzieżowego Domu Kultury
Sekcja wokalna: Grupa Wokalna „Szalone Małolaty”, „Szalone”, „NOW!” oraz występy solistów Mai Kadłubowskiej i Pawła Marchla
Prezentacja: Pracownia perkusji i pracownia saksofonu
Prezentacja: Sekcja muzyki dawnej
Sekcja taneczna-streetdance
15:00 - 16:00    Występ Zespołu „Karszewianki”
16:00 - 17:30    Finał konkursu Dziennika Elbląskiego „Dziewczyna Piekarczyka"  
17:30 - 18:00     Koncert na cymbałach wileńskich Piotra Krupskiego
19:00 - 20:00    Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Szuwary”

Plac Katedralny
•     10:00 – 19:00 „Zabawy z historią" - strefa historycznych zabaw i animacji dla dzieci, pokazy rzemiosła

Bulwar Zygmunta Augusta
•    13:00 – 19:00 „Elbląg w formie” - strefa rekreacji - atrakcje dla dzieci, konkursy sprawnościowe, zabawy, pokazy taneczne, zajęcia fitness
•    13:00 – 19:00 Obóz rycerski – rekonstrukcja obozowiska wojsk krzyżackich i pruskich

Wyspa Spichrzów
10:00 – 20:00 WESOŁE MIASTECZKO park zabaw dla dzieci i młodzieży

Instytucje kultury

Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
11:00 – 19:00  
•    Film holograficzny: „Historie ponad granicami” - przedstawiający dwa tysiące lat historii i przemian kulturowych południowo-wschodniego pobrzeża Bałtyku
•    Wystawa „Elbląg Reconditus” - prezentująca 700-letnią historię miasta, przerwaną w 1945 r. i  mozolnie odtwarzaną na podstawie wieloletnich badań archeologicznych  
•    Wystawa „Historia w twarzach, twarze historii” - oparta na filmowych wywiadach z byłymi mieszkańcami Elbląga, obraz przedwojennego świata widzianego oczami dzieci
•    Wystawa „Nieśmiertelność kobiecości” - ekspozycja prezentująca kobiece artefakty ludu zamieszkującego okolicę współczesnego Elbląga u schyłku starożytności

Biblioteka Elbląska              
11:00 – 19:00  
•    Dni otwarte w pracowni digitalizacji - prezentacja sprzętu do digitalizacji
•    Dni otwarte pracowni konserwacji zbiorów zabytkowych
•    Multimedialna prezentacja Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej i Wortalu Historycznego
•    „Papier jest trwalszy niż kamień i człowiek”, „Gwarne życie nad rzeką Elbląg” - zajęcia plastyczne, odwołujące się do dawnych technik piśmienniczych i wytwarzania papieru inspirowane zbiorami zabytkowymi Biblioteki Elbląskiej oraz przeszłością miasta
•    Konkursy w mediach społecznościowych – odnoszące się do elektronicznych katalogów historii i kultury Elbląga (Elbląski Wortal Historyczny, Elbląska Biblioteka Cyfrowa)
oraz
18:00 „Dawny Elbląg w świetle relacji podróżniczych i na kartach literatury pięknej”  wykład i prezentacja Joanny Szkolnickiej     

Centrum Sztuki Galeria EL
19:00 – 20:00 Projekcja filmów  (cykl projekcji  „Z historii Galerii EL”)    


sobota  - 12.09.2015
Stare Miasto
9:00 - 22:00 Jarmark produktów regionalnych    
Jarmark z regionalnymi wypiekami, produktami żywnościowymi oraz rękodziełem i sztuką ludową

•    Pokazy piekarnicze „Od ziarenka do bochenka”  dr Józef Sadkiewicz
•    Pokazy kulinarne „Od pola do stołu” dr Grzegorz Russak
•    Gawędy, zabawy, konkursy dotyczące wypieku chleba
•    Wspólne gotowanie i biesiadowanie przy wielkiej patelni z gulaszem i bigosem
•    9:00 - 22:00 Piękno dawnych ksiąg. Zbiory zabytkowe Biblioteki Elbląskiej - wystawa zewnętrzna przedstawiająca piękno dawnej sztuki książki
•    9:00 - 22:00 Historia ciekawsza niż myślisz - wystawa zewnętrzna Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu
•    10:00 – 18:00 Wystawa „Historia w ludzkich losach zapisana…” Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie – Brama Targowa - cykl fotografii, które powstały w trakcie etnograficznych badań terenowych realizowanych przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, w ramach projektu „Mazury na ludowo”
•    10:00 – 20:00 Koncerty plenerowe, spektakle teatru ulicznego, pokazy kuglarskie, szczudlarze i inne atrakcje, m.in.:
od godz. 12.30 Kapela Ferajna z Tolkmicka
od godz. 13:00 – 14:00 i 16:00 – 17:30 – Jazz Band Fila - koncerty plenerowe zespołu jazzu tradycyjnego
od godz. 15:00 – 17:00 - 20. Elbląskie Dni Muzyki Dawnej – koncerty zespołów muzyki dawnej
od godz. 17:30 – 19:00 Piotr Krupski – koncerty na cymbałach wileńskich
godz. 20:30 pokaz tańca z ogniem
•    17:30 Przybycie wojsk na miejsce bitwy o osadę elbląską - przemarsz wojsk krzyżackich i pruskich

Plac Katedralny - Scena główna
11:30 - 15:00     Uroczysty koncert z okazji Ogólnopolskich i Wojewódzkich Obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa:
-  VOŁOSI - kwintet smyczkowy, łączący dwa, z pozoru, odległe światy – klasycznie wykształconych braci Krzysztofa i Stanisława Lasoniów, oraz trzech muzyków ludowych z Beskidu Śląskiego – Jana Kaczmarzyka, Roberta Waszuta i Zbigniewa Michałka. VOŁOSI, grają muzykę, która jednoczy wiele stylów i tradycji – od kameralistyki i muzyki współczesnej, przez improwizację, jazz po muzykę ludową.
oraz ELBLĄSKA ORKIESTRA KAMERALNA
- zespoły muzyki dawnej  (ramach 20. Elbląskich Dni Muzyki Dawnej)  koncert "Od Średniowiecza do Baroku" - występ zespołów „Piccolo” (Gdańsk), „Pomezania” (Malbork) i „Parmezan” (Elbląg),  „Danserye" (Elbląg - Gdańsk)

15:00 – 15:30 Finał „Sobót z przewodnikiem”

15:30 - 17:45    Występy zespołów folklorystycznych oraz familijna nauka tańców
Zespół Pieśni i Tańca „Malbork”

17:45 - 18:00     Dekoracja zwycięzców Wyścigu Smoczych Łodzi

18:00 - 19:00      Muzyka mechaniczna (w tym czasie  na Wyspie Spichrzów - Inscenizacja bitwy pomiędzy wojskami Hermanna von Balka oraz Prusami o osadę Elbląską)

19:00 - 20:30     Koncert zespołu HORPYNA
Horpyna to czołowy przedstawiciel ukraińskiej sceny muzycznej w Polsce, istniejący nieprzerwanie od 1999 roku. Przez te wszystkie lata Horpyna ewoluowała od tradycyjnego folku a nawet folkloru przez utwory tradycyjnie grane w stylistyce rocka aż do tworzenia własnych kompozycji o folkowo-rockowym brzmieniu. Dziś, repertuar Horpyny to folk-rock osadzony w klimatach ukraińskich, w których czuje się zadziornego kozackiego ducha...
Plac Katedralny
•    10:00 – 19:00 „Zabawy z historią" - strefa historycznych zabaw i animacji dla dzieci, pokazy rzemiosła

Bulwar Zygmunta Augusta
•    10:00 – 19:00 „Elbląg w formie”- strefa rekreacji - atrakcje dla dzieci, konkursy sprawnościowe, zabawy, pokazy taneczne, zajęcia fitness
•    10:00 – 20:00 Obóz rycerski – rekonstrukcja obozowiska wojsk krzyżackich i pruskich
•    13:00 – 17:00 Smocze łodzie – wyścigi smoczych łodzi po rzece Elbląg

Wyspa Spichrzów
10:00 – 20:00 WESOŁE MIASTECZKO park zabaw dla dzieci
18:00 - 19:00      Inscenizacja bitwy pomiędzy wojskami Hermanna von Balka oraz Prusami o osadę elbląską – z udziałem odtwórców historycznych, konnicy, maszyn oblężniczych, pirotechniki, łodzi średniowiecznej

Instytucje kultury

Muzeum Archeologiczno – Historyczne            
11:00 – 19:00  
•    Film holograficzny: „Historie ponad granicami” - film przedstawiający dwa tysiące lat historii i przemian kulturowych południowo-wschodniego pobrzeża Bałtyku
•    Wystawa „Elbląg Reconditus”  - prezentująca 700-letnią historię miasta, przerwaną w 1945 r. i  mozolnie odtwarzaną na podstawie wieloletnich badań archeologicznych  
•    Wystawa „Historia w twarzach, twarze historii” - oparta na filmowych wywiadach z byłymi mieszkańcami Elbląga, obraz przedwojennego świata widzianego oczami dzieci
•    Wystawa „Nieśmiertelność kobiecości” - ekspozycja prezentująca kobiece artefakty ludu zamieszkującego okolicę współczesnego Elbląga u schyłku starożytności
oraz
11:00 – 12:00 otwarcie „Sali Kaspra Bekiesza”
13:00 – 14:00 otwarcie wystawy „Dary i zakupy”

Biblioteka Elbląska                              
11:00 – 19:00  
•    Dni otwarte w pracowni digitalizacji - prezentacja sprzętu do digitalizacji
•    Dni otwarte pracowni konserwacji zbiorów zabytkowych
•    Multimedialna prezentacja Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej i Wortalu Historycznego
•    „Papier jest trwalszy niż kamień i człowiek”, „Gwarne życie nad rzeką Elbląg” - zajęcia plastyczne, odwołujące się do dawnych technik piśmienniczych i wytwarzania papieru inspirowane zbiorami zabytkowymi Biblioteki Elbląskiej oraz przeszłością miasta
•    Konkursy w mediach społecznościowych – odnoszące się do elektronicznych katalogów historii i kultury Elbląga (Elbląski Wortal Historyczny, Elbląska Biblioteka Cyfrowa)
oraz
w godz. 13:00 – 17:00 Prezentacja materiałów archiwalnych – dotyczących kamienic, w których Biblioteka znalazła swą siedzibę     
od 18:00 – Salon Polityki – specjalny program poświęcony Europejskim Dniom Dziedzictwa        
Centrum Sztuki Galeria EL
13:00 – 14:00, 17:00 – 19:00 Oprowadzanie po Galerii EL
19:00 – 20:00 Projekcja filmów  (cykl projekcji  „Z historii Galerii EL”)    

Ratusz Staromiejski
10:00 – 20:00 Festiwal gier planszowych „Manufaktura”
11:00 – 19:00 „Cyfrowa pamięć” - prezentacja działalności Regionalnej Pracowni Digitalizacji Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu

Niedziela  - 13.09.2015
Stare Miasto
9:00 - 20:00 Jarmark produktów regionalnych
Jarmark z regionalnymi wypiekami, produktami żywnościowymi oraz rękodziełem i sztuką ludową
•    Pokazy piekarnicze „Od ziarenka do bochenka”  dr Józef Sadkiewicz
•    Pokazy kulinarne „Od pola do stołu” dr Grzegorz Russak
•    Gawędy, zabawy, konkursy dotyczące wypieku chleba
•    Wspólne gotowanie i biesiadowanie przy wielkiej patelni z gulaszem i bigosem
•    10:00 – 18:00 Wystawa „Historia w ludzkich losach zapisana…” Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie – Brama Targowa - cykl fotografii, które powstały w trakcie etnograficznych badań terenowych realizowanych przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, w ramach projektu „Mazury na ludowo”
•    9:00 - 22:00 Piękno dawnych ksiąg. Zbiory zabytkowe Biblioteki Elbląskiej - wystawa zewnętrzna przedstawiająca piękno dawnej sztuki książki
•    9:00 - 22:00 Historia ciekawsza niż myślisz - wystawa zewnętrzna Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu
•    10:00 - 20:00 Koncerty plenerowe, pokazy kuglarskie, szczudlarze i inne atrakcje
od godz. 11:30 – 12:30, 13:00 – 14:00 20. Elbląskie Dni Muzyki Dawnej – koncerty zespołów muzyk dawnej
 Piotr Krupski – koncerty na cymbałach wileńskich

Plac Katedralny - Scena główna
11:00 - 11:30     Familijna nauka tańców i występy zespołów folklorystycznych
Zespół folklorystyczny Jantariki i Lubianoćka
12:30 - 13:00     „Dźwiekomalowanie” – rodzinny happening artystyczny
14:00 – 14:30     „Dźwiekomalowanie” – rodzinny happening artystyczny
14:30 – 15:00     Familijna nauka tańców i występy zespołów folklorystycznych
Zespół folklorystyczny Bałałajka
Zespół Pieśni i Tańca „Malbork”
15:00 – 15:30     „Dźwiekomalowanie” – rodzinny happening artystyczny
15:30 – 16:00     Familijna nauka tańców i występy zespołów folklorystycznych
Zespół Pieśni i Tańca „Malbork”
16:00 - 17:30      Koncert zespołu KARAKRYNA – formacja, grająca utwory ludowe (głównie z regionu Warmii) w energetycznych, jazzowych aranżacjach
17:30 - 18:00      Inscenizacja historyczna „Nadanie praw miejskich Elblągowi”
19:00 – 20:00 Koncert na cymbałach wileńskich Piotra Krupskiego

Plac Katedralny
•     10:00 – 18:00 „Zabawy z historią" - strefa historycznych zabaw i animacji dla dzieci, pokazy rzemiosła

Bulwar Zygmunta Augusta
•    10:00 – 18:00 „Elbląg w formie”- strefa rekreacji - atrakcje dla dzieci, konkursy sprawnościowe, zabawy, pokazy taneczne, zajęcia fitness
•    10:00 – 18:00 Rodzinne pływanie kajakami (na rzece Elbląg)
•    Festiwal Sportów Wodnych
•    10:00 – 18:00 Obóz rycerski – rekonstrukcja obozowiska wojsk krzyżackich i pruskich
Wyspa Spichrzów
10:00 – 20:00 WESOŁE MIASTECZKO park zabaw dla dzieci

Instytucje kultury

Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu  
11:00 – 19:00                                                                                         
•    Film holograficzny: „Historie ponad granicami” film przedstawiający dwa tysiące lat historii i przemian kulturowych południowo-wschodniego pobrzeża Bałtyku
•    Wystawa „Elbląg Reconditus” prezentująca 700-letnią historię miasta, przerwaną w 1945 r. i  mozolnie odtwarzaną na podstawie wieloletnich badań archeologicznych  
•    Wystawa „Historia w twarzach, twarze historii” oparta na filmowych wywiadach z byłymi mieszkańcami Elbląga, obraz przedwojennego świata widzianego oczami dzieci
•    Wystawa „Nieśmiertelność kobiecości” ekspozycja prezentująca kobiece artefakty ludu zamieszkującego okolicę współczesnego Elbląga u schyłku starożytności

Biblioteka Elbląska
11:00 – 19:00            
•    Dni otwarte w pracowni digitalizacji - prezentacja sprzętu do digitalizacji                                           
•    Dni otwarte pracowni konserwacji zbiorów zabytkowych
•    Multimedialna prezentacja Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej i Wortalu Historycznego
•    „Papier jest trwalszy niż kamień i człowiek”, „Gwarne życie nad rzeką Elbląg” - zajęcia plastyczne, odwołujące się do dawnych technik piśmienniczych i wytwarzania papieru inspirowane zbiorami zabytkowymi Biblioteki Elbląskiej oraz przeszłością miasta
•    Konkursy w mediach społecznościowych – odnoszące się do elektronicznych katalogów historii i kultury Elbląga (Elbląski Wortal Historyczny, Elbląska Biblioteka Cyfrowa)

Centrum Sztuki Galeria EL
13:00 – 14:00, 17:00 – 19:00 Oprowadzanie po Galerii EL

Ratusz Staromiejski
10:00 – 15:00 Festiwal gier planszowych „Manufaktura”

Talenty z Młodzieżowego Domu Kultury

Serdecznie zapraszamy w piątek 11 września w godz. 13:00 - 15:00 na scenę główną Elbląskiego Święta Chleba, do obejrzenia i wysłuchania prezentacji przygotowanych przez nauczycieli oraz uczestników zajęć Młodzieżowego Domu Kultury.
Występować będzie:
Sekcja wokalna: Grupa Wokalna „Szalone Małolaty”, „Szalone”, „NOW!” oraz soliści Maja Kadłubowska i Paweł Marchel
Prezentacja: Pracownia perkusji i pracownia saksofonu
Prezentacja: Sekcja muzyki dawnej
Sekcja taneczna-streetdance

plakat X Elbląskie Święto Chleba

plakat X Elbląskie Święto Chleba - plakat X Elbląskie Święto Chleba