Skąd na to brać?

konferencja

konferencja - konferencja

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Witold Wróblewski prezydent Elbląga odniósł się do założeń Programu Elblążanin + oraz zwołania sesji nadzwyczajnej, na której Program miałby zostać zatwierdzony.


 

- Szanowni Państwo kampania wyborcza zaczęła się już na całego. Dowodem jest dzisiejsza sesja nadzwyczajna zwołana przez Radnych Prawa i Sprawiedliwości. Radni Klubu PiS fundują sobie kampanię wyborczą za pieniądze z budżetu miasta. Zapowiada się wyścig przedwyborczy w rozdawnictwie, który skutkować będzie destabilizacją finansów budżetu miasta. Przypomnę tylko, że już było tak po poprzedniej kadencji, gdy przejmowałem urząd prezydenta po Panu Jerzym  Wilku, kiedy to miasto utraciło płynność finansową. Nie zgadzam się więc z  kolejnymi działaniami, które mogą doprowadzić do zapaści finansowej miasta - mówił mocno prezydent Wróblewski

Jaki program?
-
Zaproponowany przez radnych PiS Program Elblążanin +, trudno nazwać programem. Półstronnicowy tekst napisany na kolanie to kpina z mieszkańców naszego miasta. Ta propozycja nie nosi znamion programu – zresztą nawet inne podmioty, tj. Elbląska Rada Działalności Pożytku Publicznego, czy Rada Elbląskich Organizacji Pozarządowych również podzielają to zdanie i nie zaopiniowały przedłożonego dokumentu. Ja tylko dla przykładu pokażę Państwu jak wyglądają prawdziwe programy, które realizowane są dla elblążan - mówił prezydent prezentując obowiązujące elbląskie programy

Jaki kierunek?
- Kolejną kwestią jest uchwała dot. wyznaczenia kierunków działań Prezydentowi. Zwoływanie sesji nadzwyczajnej, żeby na 4 miesiące przed wyborami wyznaczyć kierunki dla Prezydenta pozbawione jest racjonalności, logiki i jakiegokolwiek sensu. To tylko kiełbasa wyborcza. Tym bardziej, że działania we wszystkich tych obszarach już dawno podjąłem, o czym opowiemy za chwilę. Przypomnę tylko, że w 2015 roku radni również wytyczali mi kierunki działań – większość z nich uchylona została przez Wojewodę, jako niezgodna z prawem. Za pozostałe natomiast, które zrealizowałem - w tym np. budowę wiaduktu na Zatorze, czy budowę torowiska w ul. 12 Lutego, jestem teraz krytykowany przez radnych PiS. Nie widzę więc logiki.

Zanim przedstawimy działania w tych trzech obszarach wskazanych w uchwale odniosę się również do sposobu zwołania dzisiejszej sesji – jest to już po raz kolejny zlekceważenie Prezydenta i części radnych. Szkoda, że PiS przenosi te niskie standardy z Warszawy na nasz grunt.

Co do meritum, to:
1. Obniżki na ceny biletów chcieliśmy wprowadzić już na kwietniowej sesji. Miały one obowiązywać już od lipca, tak aby w czasie wakacji elblążanie mogli jeździć po obniżonych cenach, ale radni PiS odrzucili tę propozycję.
2. W kwestii Bażantarni zaraz po powodzi podjęliśmy działania, współpracujemy w tej kwestii z Wodami Polskimi, bo naprawa większości szkód nie leży w naszej kompetencji – ale zaraz o szczegółach powie wiceprezydent Janusz Nowak.
3. W kwestii ciepła natomiast chcę jednoznacznie podkreślić, że negocjacje prowadzą Zarządy Spółki, a nie Prezydent i Minister jako właściciele. Nie jest więc prawdą, co podają radni PiS w uzasadnieniu, że zerwałem negocjacje z ENERGĄ.
Jak już  wielokrotnie podkreślałem dla nas najważniejsze jest obniżenie cen ciepła, które są jedne z najwyższych w kraju. Nie możemy nadal akceptować modelu kosztowego, który obciąża elblążan. Dlatego podjęliśmy działania, aby opracować mowy model zaopatrzenia miasta w ciepło - zakończył prezydent

konferencja

konferencja - konferencja