Poznaj losy Polskiej Marynarki Wojennej

wystawa

wystawa - wystawa

Wczoraj w Ratuszu Staromiejskim otwarta została wystawa 73 prac Adama Werki pt. "Wielkie dni małej floty". To wystawa obrazów i grafik prezentujących losy Polskiej Marynarki Wojennej od jej powstania w 1918 roku (w tym roku obchodzimy 100-lecie) do końca II wojny światowej. Otwarcie wystawy zaszczycili swoją obecnością Joanna i Tomasz Werka – syn artysty. Kuratorem wystawy jest Lech Trawicki, kustosz  Muzeum Miasta Gdańska.

Wystawa została zorganizowana w ramach miejskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Można ją obejrzeć do 6 kwietnia.

Adam Werka (1917-2000) pozostaje ciągle jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich marynistów w historii polskiej sztuki współczesnej i kreatorem naszych wyobrażeń o morzu. Nigdy nie doczekał się artystycznej konkurencji, mogącej przyćmić jego osiągnięcia plastyczne w odtwarzaniu scen morskich. W ciągu swojej długiej działalności artystycznej stworzył ponad 500 prac, które były publikowane w miesięczniku Morze, licznych publikacjach wydawanych przez MON oraz w innych publikacjach poświęconym sprawom morskim. Lata 1958-1978 to czas, gdy ilustracji morskich Adama Werki ukazało się w druku najwięcej. Okładki „Miniatur Morskich” stały się jego specjalnością i wyróżniały serię spośród innych publikacji tego czasu.

wystawa

wystawa - wystawa

wystawa

wystawa - wystawa

wystawa

wystawa - wystawa