System teleopieki dla elbląskich seniorów

System teleopieki dla elbląskich seniorów

System teleopieki dla elbląskich seniorów - System teleopieki dla elbląskich seniorów

W Elblągu rozpoczyna się realizacja pilotażowego programu wdrożenia usług teleopiekuńczych. Dziś w Olsztynie Prezydent Witold Wróblewski podpisał umowę z Marszałkiem Województwa Warmińsko - Mazurskiego Gustawem Markiem Brzezinem na wsparcie projektu w 2018 roku.


    
Teleopieka stanowi jedno z narzędzi polityki społecznej. W wersji podstawowej to system przywoławczy działający w domu podopiecznego przez 24 h/dobę, 365 dni w roku. Adresatami programu teleopieki są osoby, starsze, niepełnosprawne, ale także przewlekle chore, które w ciągu dnia pozostają w domu bez opieki bliskich.

 

W Elblągu w pilotażowym programie weźmie udział 20 osób powyżej 60 roku życia.

- "Każda z nich wyposażona zostanie w telefon oraz bransoletkę z przyciskiem SOS, który po naciśnięciu, w sytuacji jakiegokolwiek zagrożenia, powoduje automatyczne uruchomienie połączenia w trybie głośnomówiącym z centrum monitoringu, w którym operator zadecyduje o stosownym rodzaju interwencji. Z pewnością zwiększy to poczucie bezpieczeństwa tych osób" – podkreśla Prezydent Witold Wróblewski.

Nasze miasto jest jednym z 20 samorządów z całego województwa, w którym realizowany będzie program teleopieki. Łącznie w bieżącym roku na Warmii i Mazurach teleopieką objętych zostanie 400 seniorów.

- "Jako pierwszy samorząd w Polsce wyszliśmy z inicjatywą przeprowadzenia programu w tak kompleksowym zakresie. Cieszę się, że realizujemy go w partnerstwie z naszymi gminami. Jestem pewien, że taka forma usług sprawdzi się na Warmii i Mazurach i kolejni burmistrzowie czy wójtowie przystąpią do realizacji tego programu" -  zaznaczył Marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Koszt realizacji programu w naszym mieście w bieżącym roku wyniesie 14.820 zł (zakup sprzętu i comiesięczna opłata dostępowa). Połowa tej kwoty (7.410 zł) zostanie dofinansowana z budżetu Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

System teleopieki dla elbląskich seniorów

System teleopieki dla elbląskich seniorów - System teleopieki dla elbląskich seniorów

System teleopieki dla elbląskich seniorów

System teleopieki dla elbląskich seniorów - System teleopieki dla elbląskich seniorów