Saperów 14b. Udana transformacja, funkcjonalne mieszkania

Saperów 14b

Saperów 14b - Saperów 14b

Wcześniej mieściła się tutaj szkoła, teraz powstało czterdzieści jeden funkcjonalnych mieszkań. Mowa o budynku przy Saperów 14 b, który Elbląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zdecydowało się przejąć i przebudować. Samorząd elbląski uczestniczył w procesie nadzoru inwestorskiego nad tą inwestycją. Dziś dziennikarze mogli zapoznać się z końcowym efektem prac i standardem budynku.

- Kończy się modernizacja budynku, w którym wcześniej mieściła się szkoła. Jest on w pełni zmodernizowany, teraz mieszka tu w dobrych warunkach czterdzieści jeden rodzin. Cieszę się, że to kolejne mieszkania dla elblążan. Ten budynek pokazuje, że spółka ETBS dobrze gospodaruje i finansuje swoje zadania. Mam nadzieję, że to nie będzie ostatni temat mieszkaniowy. Takie rozpoznanie dotyczące kolejnych budynków będziemy robić wspólnie z Panem prezesem ETBS i radą nadzorczą - mówił prezydent Witold Wróblewski - Ze strony miasta był cały nadzór inwestorski nad budynkiem przy Saperów, to był nasz wkład, z którego zwolniony był ETBS - dodał prezydent

 - Dostosowanie budynku do potrzeb mieszkalnych było dla nas wyzwaniem. Ograniczał nas ustrój tego budynku, w który musieliśmy wbudować nowy ustrój mieszkalny. Mieszkania zostały przekazane w stanie surowym, deweloperskim, ale ludzie są szczęśliwi. Jeśli zapadłaby decyzja o adaptacji kolejnego budynku, na przykład sąsiedniego, przy Saperów 14 c, to prezydenta nie zawiedziemy - powiedział Jerzy Adamczuk prezes Elbląskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego

Po przekazaniu tych wstępnych informacji, dziennikarze zostali zaproszeni do wnętrza budynku, żeby zobaczyć, jak przebiegła jego adaptacja na cele mieszkaniowe. Jedna z lokatorek zgodziła się również pokazać samo mieszkanie.

- W budynku nie ma gazu, bo to znacznie podrażałoby koszty, jest natomiast ciepło z sieci miejskiej i światłowód. Pozostawiliśmy starą posadzkę, ale był to celowy zabieg, ona będzie jeszcze długo służyła, a pokazuje pięknego ducha tego budynku.  Nowoczesność chcieliśmy wpisać w tę starą przestrzeń, tak żeby nie było konfliktu - mówił podczas oprowadzania prezes ETBS Jerzy Adamczuk

Ze strony miasta w oprowadzeniu uczestniczyli również Elżbieta Gieda dyrektor Departamentu Inwestycji UM oraz Zbigniew Musiejuk kierownik Referatu Spraw Mieszkaniowych UM.


Saperów 14b - charakterystyka budynku i inwestycji


W wyniku przebudowy budynku po Zespole Szkół Turystyczno-Hotelarskich przy ul. Saperów 14B w Elblągu powstanie 41 lokali mieszkalnych, w tym dwa mieszkania dwupokojowe dla osób niepełnosprawnych. Zakłada się pozyskanie 5 mieszkań jednopokojowych, 31 mieszkań dwupokojowych, 4 mieszkań trzypokojowych oraz jedno mieszkanie pięciopokojowe o metrażach jak poniżej:

  • mieszkania jednopokojowe ok. 32 m2
  • mieszkania dwupokojowe od 42 m2 do 62 m2
  • mieszkania trzypokojowe od 62 m2 do 90 m2 (poddasze)
  • mieszkanie pięciopokojowe 114 m2 (poddasze)

Budynek posiada 3 kondygnacje plus poddasze. Mieszkania będą dostępne dla wszystkich chętnych elblążan. Z zainteresowanymi zostaną podpisane umowy najmu. Osoby te przed objęciem lokalu będą miały obowiązek dokonania wpłaty w wysokości 15% partycypacji w kosztach budowy mieszkań plus kaucja mieszkaniowa.

Saperów 14b

Saperów 14b - Saperów 14b

Saperów 14b

Saperów 14b - Saperów 14b

Saperów 14b

Saperów 14b - Saperów 14b

Saperów 14b

Saperów 14b - Saperów 14b

Saperów 14b

Saperów 14b - Saperów 14b

Saperów 14b

Saperów 14b - Saperów 14b

Saperów 14b

Saperów 14b - Saperów 14b

Saperów 14b

Saperów 14b - Saperów 14b

Saperów 14b

Saperów 14b - Saperów 14b

Saperów 14b

Saperów 14b - Saperów 14b