Święto Konstytucji 3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja - Święto Konstytucji 3 Maja
Elblążanie upamiętnili 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wspólne świętowanie odbyło się w Katedrze Św. Mikołaja i na placu przy katedrze.


Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców Elbląga, odprawioną przez Biskupa Elbląskiego Jacka Jezierskiego, z udziałem pocztów sztandarowych i kompani honorowej 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Po niej obchody przeniosły się na scenę przed katedrą, gdzie zebrani elblążanie odśpiewali hymn państwowy i wysłuchali okolicznościowych przemówień. Do zebranych zwrócili się wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski, senator Jerzy Wcisła oraz Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

 

- „Świętujemy dziś kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To wyjątkowe wydarzenie w naszej bogatej, ponad 1050-letniej, historii. Konstytucja 3 Maja jest dla Polaków powodem do szczególnej dumy. Wzorowana na pierwszej w świecie konstytucji amerykańskiej, była także pierwszą tego rodzaju ustawą zasadniczą w Europie. Jest to dla nas jednocześnie dowód na to, że w chwilach próby Polacy mogą się porozumieć, umiejętnie rozgrywać sprawy na politycznej arenie, przede wszystkim zaś dostrzegać wspólne dobro… Jak wiemy z historii konstytucja nie uratowała naszej niepodległości.  Kilka lat później w wyniku rozbiorów Polska przestała istnieć. Ale siła konstytucji była wielka, także w czasach naszej niewoli. Obchodzone, często nielegalnie - w okresie zaborów czy totalitarnego zniewolenia, rocznice uchwalenia Konstytucji, były dowodem patriotyzmu i niezależności kolejnych pokoleń Polaków.  Dziś w życiu publicznym pozostaje nam czerpać z tej patriotycznej tradycji, wskazywać obywatelskie wzorce młodym pokoleniom, szanować prawo, zawierać kompromisy tam, gdzie służą one obywatelom. Szanowni Państwo! Z okazji Narodowego Święta Konstytucji życzę wszystkim elblążanom radosnego świętowania oraz powodzenia w życiu osobistym i zawodowym” – mówił w swoim wystąpieniu Prezydent Witold Wróblewski.

Po części oficjalnej uroczystości elblążanie obejrzeli pokaz mażoretek ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Elblągu oraz musztrę paradną w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Elblągu.

Galeria zdjęć