Tropem Wilczym

bieg

W niedzielę 26 lutego po raz pierwszy w Elblągu odbędzie się „Bieg Żołnierzy Wyklętych”. To bieg przełajowy po Bażantarni, w którym zawodnicy będą mieli do pokonania trasę liczącą 1963 metry. Imprezą towarzyszącą będzie bieg na orientację. Udział w imprezie jest bezpłatny.

Bieg na orientację (z mapą) rozpocznie się o godz. 10 – start wspólny z placu przy wiatach. Bieg przełajowy – również ze startu wspólnego – zaplanowano na godz. 10:30.

Klasyfikacja w obu startach będzie podzielona na kategorie wiekowe: szkoły podstawowe (dziewczęta i chłopcy), gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne oraz open (kobiety i mężczyźni). Dla uczestników przygotowano dyplomy, pamiątkowe medale, koszulki i nagrody rzeczowe.

Długość „Biegu Żołnierzy Wyklętych” – 1963 m – nie jest przypadkowa. Nawiązuje do sierżanta Józefa Franczaka, pseudonim Lalek, ostatniego z żołnierzy podziemia niepodległościowego. Franczak od 1949 roku samotnie ukrywał się przed funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa. Zginął w zasadzce w 1963 roku. Jednocześnie impreza będzie upamiętniała generała broni Bolesława Nieczuja – Ostrowskiego (Honorowego Obywatela Elbląga).

Zgłoszenia do biegów będą przyjmowane do 20. lutego (poniedziałek), wystarczy wysłać maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (tel. 603 778 389) lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (tel..505 246 602). W zgłoszeniu należy zaznaczyć bieg i kategorię wiekową. Zapisy będą prowadzone także w dniu zawodów do godz. 9.30 przy muszli koncertowej. Ilość miejsc została ograniczona do 180 zawodników (decyduje kolejność zgłoszeń). Pozostałe osoby będą mogły startować w zawodach, ale poza konkursem.

Organizatorami biegu są: Stowarzyszenie Tu Elbląg, Elbląski Klub Orienteeringu GRYF przy Klubie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Patronat nad zawodami objęli Witold Wróblewski Prezydent Elbląga, Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski, gen. dyw. Marek Sokołowski Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz Związek Żonierzy Narodowych Sił Zbrojnych