Święto Konstytucji, czyli Wiwat Maj!

obchody Święta Konstytucji

obchody Święta Konstytucji - obchody Święta Konstytucji

Elblążanie upamiętnili 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wspólne świętowanie rozpoczęło się w Katedrze Św. Mikołaja i trwało na skwerze katedralnym.

Galeria zdjęć

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Święta (z odśpiewaniem Bogurodzicy) w intencji Ojczyzny i mieszkańców Elbląga, odprawioną przez Biskupa Elbląskiego Jacka Jezierskiego, z udziałem pocztów sztandarowych i kompani honorowej wojska.

W swojej homilii biskup Jezierski wskazywał, że Święto Konstytucji, to również święto maryjne, a myśl, by matkę Jezusa nazywać Królową Narodu dojrzewała w ciągu stuleci. Jan Długosz nazywał Matkę Bożą "Królową Świata i Naszą", Jan Kazimierz w ślubach złożonych w Katedrze Lwowskiej obrał Matkę Bożą za Patronkę i za Królową. - Wracamy myślą do pierwszej polskiej konstytucji, ustawy zasadniczej, która reformowała państwo i ustrój. Czyniło to stronnictwo patriotyczne, w którym byli Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki i król Poniatowski. Konstytucja umacniała władzę królewską i czyniła państwo bardziej sterownym. Konstytucja ograniczała znaczenie szlacheckich sejmików, dawała prawa mieszkańcom miast królewskich - nabywania ziemi, dostęp do urzędów i niższych stopni oficerskich. 24 przedstawicieli miast miało zasiadać z głosem doradczym w Sejmie. Konstytucja potwierdzała dominację religii katolickiej, ale dawała też swobodę wyznania i zabezpieczała prawa Żydów. Dokument nie dawał wolności chłopom, ale wziął ich pod opiekę. Ustawa zasadnicza wprowadziła też trójpodział władzy i odpowiedniki dzisiejszych ministerstw, a więc Komisje - Edukacji, Skarbu, Policji, Wojny i Spraw Zagranicznych. Wprowadzone w dokumencie zapisy ustanawiały jedno państwo, zamiast wcześniejszego podziału na Koronę i Litwę. Konstytucja zyskała uznanie Kościoła. Niezadowolenie z powstania dokumentu wyrażali Caryca Katarzyna, Fryderyk Wilhelm II oraz polscy magnaci, którzy przeciw wprowadzeniu Konstytucji zawiązali Konfederację Targowicką. Już w kwietniu 1792 roku, niecały rok po wprowadzeniu konstytucji, doszło do interwencji wojsk rosyjskich przeciw Polsce, a król musiał odżegnać się od rewolucji, jaką wprowadzał dokument. W rezultacie tej interwencji doszło do drugiego rozbioru - opisywał tło wprowadzania Konstytucji biskup Jacek Jezierski - Potrzebna jest nam znajomość dziejów i refleksja nad przyszłością, by nie powtarzać starych błędów. Jesteśmy odpowiedzialni za dobro wspólne, którym jest nasze państwo, jesteśmy odpowiedzialni - zakończył swą homilię biskup Jezierski

Po Mszy Świętej przedstawiciele samorządu, wicewojewoda Sławomir Sadowski, wiceprezydent Janusz Nowak i przewodniczący Rady Miejskiej Marek Pruszak złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem Jana Pawła II. Chwilę później  obchody przeniosły się na scenę przed katedrą, gdzie zebrani elblążanie odśpiewali hymn przy akompaniamencie Elbląskiej Orkiestry Wojskowej.

Do zebranych zwrócił się następnie wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski - Aby wprowadzić Konstytucję wykorzystano nieobecność opozycji. Ustawa była tworem ludzi światłych, obywateli kształconych w Collegium Nobilium i w Szkole Rycerskiej - mówił wicewojewoda. Wiceprezydent Janusz Nowak mówił natomiast w imieniu prezydenta Elbląga - W roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości z dumą możemy wskazywać na tę długą drogę od 3 maja 1791 roku do 11 listopada 1918 roku, w którym Polacy zawalczyli o swoją państwowość. Dziś w życiu publicznym pozostaje nam czerpać z tej patriotycznej tradycji, wskazywać obywatelskie wzorce młodym pokoleniom, szanować prawo, zawierać kompromisy tam, gdzie służą one obywatelom. Szanowni Państwo! Z okazji Narodowego Święta Konstytucji życzę wszystkim elblążanom radosnego świętowania oraz powodzenia w życiu osobistym i zawodowym. Wystąpienia zakończył Marek Pruszak zwracając się do mieszkańców - Wiwat Maj, Trzeci Maj dla Polaków błogi raj. Cieszmy się naszą wolnością, cieszmy się z naszej Ojczyzny, która 100 lat temu odzyskała niepodległość, dzięki temu jest w nas nadzieja. Tego Państwu życzę, radości i nadziei.

Po części oficjalnej odbył się koncert Elbląskiej Orkiestry Wojskowej, która zaprezentowała wiązankę utworów patriotycznych i wojskowych oraz ciekawie zaaranżowane współczesne utwory wraz z pokazem choreograficznym. Ostatnim akcentem obchodów był żywiołowy koncert zespołu Młodzi i Krzywda, którzy wykonali piosenki powstałe w Projekcie NIEPODLEGŁA. Projekt realizowany przez Spółdzielnię Socjalną IDEA realizowany był ze wspraciem samorządu Elbląga. Młodzi wykonali m.in. utwory "Wolność" "Biały Krzyż", "Dni których nie znamy", "Przybyli Ułani".