Nowy Sącz - Polska

Nowy Sącz Polska

Nowy Sącz położony jest w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego, leży na styku Beskidów i Pogórza Karpackiego, 30 km od granicy ze Słowacją. Powierzchnia miasta wynosi 60 km2. Liczy 85 tys. mieszkańców.
Miasto lokował król Wacław II Czeski 8 listopada 1292 roku. Nowy Sącz stał się ważnym ośrodkiem administracyjnym, a także centrum rozwoju rzemiosła i handlu.
Obecnie w mieście jest zarejestrowanych ok. 8000 podmiotów gospodarczych, wśród nich wiele renomowanych i znanych firm, w branżach takich jak: spożywcza (lody, wyroby
z kurczaka), informatyczna, meblarska, spedycyjna, produkcyjna (okna dachowe, bramy garażowe, elektrody węglowe), budowlana.
Od kilku lat miasto jest także szybko rozwijającym się ośrodkiem akademickim. Obok znanej w kraju i za granicą Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University mieści się tu Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa oraz Sądecka Wyższa Szkoła Zawodowa oraz 4 filie krakowskich uczelni.
Nowy Sącz jest jednym z ważniejszych centrów kulturalnych województwa małopolskiego, poprzez swe niezwykle atrakcyjne położenie geograficzne. Jest również znanym ośrodkiem turystycznym.
Do najciekawszych zabytków należą: zabytkowy, secesyjny układ urbanistyczny rynku z przełomu XIX i XX wieku, gotycki kościół pw. św. Małgorzaty z przełomu XIV i XV wieku, gotycki Dom Kanoniczy z XV – XVI wieku, kościół pw. św. Ducha z początku XV wieku i klasztor – niegdyś oo. norbertanów, a obecnie oo. jezuitów - ufundowany przez Władysława Jagiełłę. Zachowały się też fragmenty średniowiecznych murów miejskich.
http://www.nowysacz.pl