Po trzecie literatura

Plakat - Festiwal Wielorzecze

Plakat - Festiwal Wielorzecze - Plakat - Festiwal Wielorzecze
Wielorzecze powoli wpisuje się w tradycję elbląskich wydarzeń kulturalnych. Z początkiem października rozpocznie się trzecia edycja Festiwalu Literatury, który odbędzie się w przestrzeni miasta i potrwa przez cały weekend. W programie znalazły się spotkania autorskie z pisarzami i poetami, warsztaty literackie, koncerty i wystawy.
 
2 października, w piątek rozpocznie się literacka gra miejska. Ze Starego Miasta przeniesie się na Wyspę Spichrzów, gdzie odbędzie się oficjalne otwarcie Festiwalu w Młodzieżowym Domu Kultury. Na inauguracyjne spotkania zaproszeni zostali poeci, Adam Ziemianin i Aleksandra Słownik. Wieczorem, w Klubie Muzycznym Mjazzga poznamy Alternatywnych i Grupę Literyczną na Krechę. Swoją twórczość zaprezentują między innymi: Dorota Nowak, Anna Nawrocka, Jacek Wysocki. Spotkanie poprowadzi Łucja Dudzińska. To poetyckie przyjęcie uświetni koncert Aresa Chadzinikolau, poety i kompozytora o greckich korzeniach.
 
Sobotni poranek rozpoczną warsztaty z Robertem Miniakiem w MDK. Mile widziani są wszyscy, którzy chcieliby doskonalić swoje umiejętności literackie, niezależnie od posiadanego dorobku. O 13.00 w Muzeum Archeologiczno-Historycznym odbędzie się spotkanie autorskie promujące Antologię polsko-niemiecką Dzieciństwo. Z twórcami rozmawiać będzie Agnieszka Kopczyńska. Kolejnym punktem będzie Galeria El. Tam, o godzinie 15.00 spotkamy się z Januszem L. Wiśniewskim, następnie z Danielem Odiją, pisarzami o różnym postrzeganiu ludzi i rzeczywistości. Wieczór zapowiada się poetycko-muzycznie. W Mjazzdze spotkają się najpierw Robert Miniak i Wojciech Boros, a ich słowną bitwę zwieńczy Turniej Jednego Wiersza i koncert Marcina Skrzypczaka. Konkurs inspirowany jest hasłem Wpadamy na kwadrat i do udziału zaproszeni są wszyscy, którzy chcieliby zaprezentować swoją twórczość i zmierzyć się na poetyckiej scenie.
 
Niedziela będzie kolejną okazją do pracy warsztatowej –  od 10.00 w MDK odbędą się zajęcia z Wojciechem Borosem. Tego dnia spotkamy się również z tłumaczami oraz prezentacja grupy teatralnej Nietentego. Festiwal zakończy panelowa dyskusja redaktorów i wydawców (m. in. Bohdana Wrocławskiego, Leszka Sarnowskiego, Tomasza Wiśniewskiego).
Podczas Festiwalu w MDK wystawiona będzie Wierszystawka oraz grafiki Jacka Wysockiego.
 
III Festiwal Literatury Wielorzecze to wydarzenie szczególne. Podkreśla wartość literatury i swoim zróżnicowanym programem ma na celu trafić do jak najszerszego grona odbiorców. Promocja literatury to priorytet dla działań Alternatywnych.

Zapraszamy wszystkich do udziału w spotkaniach, warsztatach czy turnieju. To uczta przede wszystkim literacka, ale podszyta wieloma innymi dziedzinami kultury. Spędźcie Państwo pierwszy weekend października bardzo twórczo. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Projekt „III Festiwal Literatury Wielorzecze” został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Elbląg. Partnerami wydarzenia są Młodzieżowy Dom Kultury, Galeria El, Muzeum Archeologiczno-Historyczne oraz Klub Muzyczny Mjazzga. Patronat honorowy objęli Gustaw marek Brzezin Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Witold Wróblewski Prezydent Miasta Elbląg, Antoni Czyżyk Dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
Logistycznie i finansowo wspierają nas: Pol-Glas, Drukarnia Opiegiek, Pure Nature, Hotel Elbląg, Rewizja.net, Drogerie Jasmin, Zielony Puls, Maria Teresa Karczewska Ośrodek wypoczynkowy, Wedmar, FC LIDER, Restauracja przy Bramie, Grupa Literyczna Na Krechę, pisarze.pl.
Patronami medialnymi wydarzenia są: info.elblag.pl, ekulturalni.pl, młodyelblag.pl, elbing.pl, expresselblag.pl

Program III Festiwalu Literatury Wielorzecze

2 października (piątek)

10.00 - 15.00 - gra miejska

16.00 - Otwarcie Festiwalu.
Anioły bieszczadzkie, bieszczadzkie anioły - Adam Ziemianin z bliska – Młodzieżowy Dom Kultury

17.30 - Jednoczęściowy wierzchni strój kobiecy - spotkanie z Aleksandrą Słowik - Młodzieżowy Dom Kultury

19.00 - Prezentacja Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego – Klub Muzyczny Mjazzga

19.30- Bez dopalaczy - Prezentacja Grupy Literycznej Na Krechę - Łucja Dudzińska, Dorota Nowak, Agnieszka Żuchowska-Arent , Anna Nawrocka, Zdzisław Mikłaszewicz, Adam B. Wierzbicki, Jacek Wysocki - Klub Muzyczny Mjazzga

21.00 - Koncert Aresa Chadzinikolau - Klub Muzyczny Mjazzga


3 października (sobota)

10.00 - W Akwarium - warsztaty literackie z Robertem Miniakiem - Młodzieżowy Dom Kultury


13.00 - Promocja Antologii Polsko-Niemieckiej Dzieciństwo – Muzeum Archeologiczno-Historyczne

15.00 - Na fejsie z.... Januszem L. Wiśniewskim - Galeria El

16.30 - PeKaeSem z Danielem Odiją - Galeria El

19.00 – Wojciech Boros vs Robert Miniak - - Klub Muzyczny Mjazzga

20.00 - Wpadamy na kwadrat - Turniej Jednego Wiersza o Nagrodę NIKE - Klub Muzyczny Mjazzga

21.00 - Koncert Marcina Skrzypczaka - Klub Muzyczny Mjazzga


4 października (niedziela)

10.00 - Pies i Pan - warsztaty literackie z Wojciechem Borosem - Młodzieżowy Dom Kultury

12.00 - W kręgu tłumaczeń - Agnieszka Żuchowska-Arent, Piotr Wiktor Lorkowski
 - Młodzieżowy Dom Kultury

14.30 - prezentacja Grupy Teatralnej Nietentego – Galeria El

15.00 - panel redaktorów i wydawców – Bohdan Wrocławski, Janusz Wrocławski, Tadeusz Dąbrowski, Wojciech Boros, Leszek Sarnowski, Łucja Dudzińska, Ares Chadzinikolau, Tomasz Wiśniewski, Piotr Wiktor Lorkowski. Zakończenie festiwalu - Galeria El

Wystawa grafik Jacka Wysockiego oraz WierszYstawka - Młodzieżowy Dom Kultury


Kamila Łyłka-Kosińska