Muzyka polska według EOK

eok

eok - eok

 

Co można napisać o słowackiej Lewoczy? To dawna stolica Spiszu, pełna zabytków wpisanych na listę UNESCO i…miejsce, które niedługo odwiedzi Elbląska Orkiestra Kameralna. Muzycy wystąpią tam 5. października, w ramach 11. edycji festiwalu „Indian Summer in Levoca”, który na stałe wpisał się do kalendarza festiwali muzyki klasycznej w Europie Środkowej.

Zespół połączy siły z The State Chamber Orchestra Žilina - jedyną orkiestrą mozartowskiego typu w Słowacji - i udowodni, że polską muzykę można pokochać od pierwszego dźwięku. Tym samym kameraliści uczczą 100. rocznicę powrotu Rzeczypospolitej na mapę Europy. Na scenie zabrzmią m.in. utwory Andrzeja Panufnika, Grażyny Bacewicz, Wojciecha Kilara i Ignacego Paderewskiego. Ten ostatni był nie tylko mistrzem partytury i fortepianu, ale także dyplomacji – jego podpis widnieje na traktacie wersalskim. Grę Orkiestry dopełnią dźwięki płynące z wiolonczeli Jozefa Luptaka i skrzypiec Janusza Wawrowskiego, natomiast za pulpitem dyrygenta stanie Paweł Kotla. Gratką dla melomanów będzie możliwość podziwiania instrumentu Janusza Wawrowskiego – skrzypiec Stradivarius z 1685 roku. To jeden z najlepiej zachowanych Stradivariusów na świecie, który przez wieki był własnością magnackiej rodziny Ratini, pochodzącej z okolic Rzymu. Do Polski trafił niedawno za sprawą anonimowego nabywcy, który udostępni instrument skrzypkowi z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

5.10.2018, piątek, 19:00
Congress Hall w Lewoczy (Słowacja)

Wykonawcy:
Paweł Kotla – dyrygent
Jozef Luptak – wiolonczela
Janusz Wawrowski – skrzypce
The State Chamber Orchestra Žilina
Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie m.in.
Wojciech Kilar „Orawa” [8’]
Andrzej Panufnik „Koncert wiolonczelowy” // solista Jozef Luptak [20'15'']
Yevgeny Irshai  „Maariv” [12']
***
Witold Lutosławski „5 melodii ludowych” [5’]
Ignacy Jan Paderewski „Melodia”  // solista Janusz Wawrowski [4'30'']
Mieczysław Weinberg „Concertino na skrzypce i orkiestrę smyczkową op. 42” // solista Janusz Wawrowski [20’]
Grażyna Bacewicz „Oberek” // sta Janusz Wawrowski [2’]
Mikołaj Górecki „Divertimento na orkiestrę smyczkową” [12’]

Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler

eok

eok - eok