Wielkie symfonie i prawykonanie

rafal

rafal - rafal

Po październikowym debiucie w Gruzji i kolejnym koncercie dla maluchów, EOK przygotowała dla melomanów niezwykle ciekawą propozycję. 29 listopada w ramach koncertu „Wielkich symfonii czar” Muzycy wykonają m.in. dzieła Mozarta i Schuberta.

W programie koncertu znalazły się wielkie, fascynujące symfonie z dwóch epok. Ukażą one mocno różniące się od siebie realizacje tego gatunku muzycznego. Symfonia nr 40 g-moll KV 550 Mozarta to jedno z późnych dzieł tego kompozytora. Począwszy od budzącego niepokój tematu, na przestrzeni całej kompozycji obcujemy z innym obliczem twórczości tego salonowca i artysty o nadzwyczaj bujnym temperamencie. W Symfonii g-moll, zamiast wulkanu energii i dziecięco szczerego śmiechu Amadeusza, odnajdziemy większy spokój. Dźwięczą tu też emocje, targające człowiekiem, którego doganiają cenie codziennego, niełatwego życia.

Symfonia nr 5 Schuberta, jak u Mozarta czteroczęściowa, to dzieło o zupełnie innym charakterze. Gładkie, łagodne części płyną spokojnie i melodyjnie. Dłuższe i jasne frazy, ciepłe współbrzmienia i marzycielska atmosfera z pewnością wprawią publiczność w pogodny nastrój. Tę wdzięczną kompozycję cechuje także harmonijne brzmienie, interesująca kolorystyka instrumentów dętych i bogactwo krótkich, efektownych fraz.

W programie koncertu znalazł się także Koncert na akordeon i orkiestrę smyczkową Tomasza Opałki – w elbląskie wykonanie będzie jego światową premierą.

Program listopadowego koncertu to kolejny dowód na to, że EOK umiejętnie łączy muzykę XVII czy XIX wieku z kompozycjami najnowszymi. – Staramy się prezentować naszym słuchaczom znane, cenione dzieła z literatury smyczkowej w jak najciekawszych zestawieniach. Z drugiej strony, zależy nam na tym, aby elbląscy melomani byli „na bieżąco” z aktualnymi trendami w muzyce – wyjaśnia Dyrektor Naczelna EOK, Bożena Sielewicz.

Koncert zostanie poprzedzony otwartą próbą generalną, skierowaną do młodzieży z elbląskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
___________________________________
29.11.2017 r., środa, 19:00, Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych
w Elblągu. Bilety 40 zł normalny, 30 zł ulgowy, 10 zł rodzinny (dla dzieci do 13 roku życia). EOK honoruje Kartę Dużej Rodziny.

Koncert objęty programem „Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!”. Koordynatorem programu jest Instytut Muzyki i Tańca.

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. z o.o., Sp. J., Toyota Knedler, Eko-Partner