Z ortografią za pan brat

dyktando
Zawiłości polskiej ortografii dają się we znaki niejednemu dorosłemu. Cóż ma dopiero powiedzieć dziewięciolatek, który musi poprawnie napisać wyrazy: harmonizują, żółte żonkile czy elblążanie? A właśnie z takimi zadaniami zmagali się w minioną sobotę uczniowie  klas II i III elbląskich podstawówek podczas pisania nie najłatwiejszego dyktanda o Elblągu.

Tekst dotyczył naszego miasta, ponieważ w SP 4 realizujemy projekt edukacyjny ,,Moja Mała Ojczyzna-jej skarby przeszłości, teraźniejszość i przyszłość”. A to właśnie my już po raz dziesiąty byliśmy gospodarzami międzyszkolnego konkursu ortograficznego pt. ,,Z ortografią za pan brat”. Konkurs przebiegał w dwóch etapach:

1.    Dyktando o tytuł „Mistrza ortografii” – rywalizacja indywidualna. W tej konkurencji wśród uczniów klas II zwyciężyła, uzyskując tytuł ,,Mistrza ortografii”, Marta H. z SP 18. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Z. z ZPSM, a trzecie miejsce zdobył Patryk G. z SP 16.
Wśród uczniów klas III zwycięzcą okazał się Filip W. z SP 25 , drugie miejsce zdobyła Maria G. z SP 18, trzecie Paulina G. z SP 21.

2.    Ortograficzne krzyżówki, rebusy, zagadki, łamigłówki - rywalizacja zespołowa. W tych zmaganiach z ortografią najlepsi okazali się uczniowie SP 25, drugie miejsce zajęli uczniowie  SP 19, a trzecie uczniowie z SP 16.

Była to już dziesiąta edycja konkursu, ale i tym razem uczestnicy przekonali się, że tajniki polskiej ortografii można zgłębiać poprzez zabawę, a zdrowa rywalizacja i stosowanie zasad fair play to źródło pozytywnych emocji. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za udział w konkursie (SP 8, SP11, SP 16, SP 18, SP 19, SP 21, SP 25, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych)! Zapraszamy za rok!

Nauczyciele SP 4