Turniej „Super Kucharz”- podsumowanie programu „Przedszkolak w kuchni”

mały kucharz

mały kucharz - mały kucharz

Mali kucharze z Przedszkola w OSW nr 2 w Elblągu spotkali się na turnieju kulinarnym „Super Kucharz”.

Turniej był podsumowaniem trwającego w naszym przedszkolu rocznego programu „Przedszkolak w kuchni”. Podczas spotkania zadaniem uczestników było zaprezentowanie wiedzy i umiejętności kulinarnych jakie dzieci zdobyły w ciągu roku. W turnieju wzięły udział wszystkie przedszkolaki oraz chętni rodzice. Uczestnikom turnieju postawiono zadanie wykonania dwóch popisowych dań: był to dietetyczny budyń z kaszy jaglanej z owocami oraz wiosenna sałatka warzywna. Wszystkie drużyny otrzymały takie same przepisy oraz miały do dyspozycji te same składniki i przybory kuchenne. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwało jury. Jurorzy mieli za zadanie ocenić współpracę zespołów, podział zadań i obowiązków w drużynach, a także oceniali wykonane potrawy pod względem walorów smakowych i prezentacji dań. Na wykonanie zadania kucharze mieli 30 minut. Każdy zespół kolejno prezentował efekty swojej pracy. Prezentacje dań różniły się zarówno pod względem smaku, jak również propozycji podania, przez co jury miało twardy orzech do zgryzienia. Na koniec wszystkie drużyny otrzymały honorowe medale „Super Kucharza”. Medale i gratulacje otrzymali również rodzice przedszkolaków. Merytoryczną opiekę nad kulinarnymi działaniami przedszkolaków pełniła pani intendentka. Ona także była inicjatorem „czwartkowych śniadań” i pomysłodawcą akcji „Zamieniamy makulaturę na sok”. Dzięki tej akcji placówka wzbogaciła się o wyciskarkę do owoców. Program „Przedszkolak w kuchni” miał na celu kształtowanie zdrowego stylu życia poprzez przyzwyczajenia i nawyki prozdrowotne związane z właściwym odżywianiem się. Dzieci poprzez własne działania kulinarne poznawały nowe smaki, zapachy, potrawy, uczyły się je przygotowywać i spożywać. Ponadto doskonaliły umiejętności samoobsługowe w posługiwaniu się przyborami kuchennymi i zapoznawały z zasadami bezpiecznego korzystania z przyborów i urządzeń AGD. Konkurs Super Kucharz udowodnił, że nasze przedszkolaki potrafią gotować i czerpią z tego radość.  Program spotkał się z zainteresowaniem rodziców, którzy chętnie włączyli się w jego realizację.

mały kucharz

mały kucharz - mały kucharz

mały kucharz

mały kucharz - mały kucharz

mały kucharz

mały kucharz - mały kucharz

mały kucharz

mały kucharz - mały kucharz

mały kucharz

mały kucharz - mały kucharz

mały kucharz

mały kucharz - mały kucharz