Sekrety udanego wystąpienia publicznego według WSB w Gdańsku

Studenci Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku - partnera ZSO nr 2 w Elblągu, uczelni numer jeden na Pomorzu według rankingu miesięcznika Perspektywy i szkoły docenianej przez pracodawców zgodnie z rankingiem tygodnika Wprost - gościli w elbląskim II LO, czyniąc Mikołajki wyjątkowym wydarzeniem szczególnie dla tegorocznych maturzystów.

Przedmiotem ich wizyty były warsztaty poświęcone skutecznym wystąpieniom publicznym, co z uwagi na zbliżające się egzaminy maturalne, a także przyszłe rozmowy kwalifikacyjne o pracę i samodzielne decyzje życiowe mogły okazać się bardzo cennym źródłem wiedzy dla startujących w dorosłość uczniów. Być może spożytkują oni wskazówki dotyczące umiejętnej komunikacji. Okazuje się, że wiedząc o tym, że większość ludzi szybciej reaguje na bodźce wizualne i dźwiękowe, do skutecznej autoreklamy można wykorzystać prezencję, język ciała, intonację, tempo i wysokość dźwięku. Każda wypowiedź jest tym lepsza, im bardziej dopasowana jest jej forma, np. improwizacja, manuskrypt, prezentacja. Bogaty słownik, słowa klucze i znajomość psychologii to kolejne elementy wiedzy, pozwalające uniknąć pułapek w komunikacji werbalnej. Podobno dużą skuteczność przekonywującej wypowiedzi zapewniają też krótkie zdania, kontrolowany oddech i wybór sprzymierzeńca, z którym należy utrzymywać kontakt wzrokowy.

Studenci WSB w Gdańsku ukierunkowali uczniów II LO w Elblągu na dojrzałą wypowiedź i umiejętność wykorzystania własnych atutów. Przyda się ona w osiąganiu sukcesów choćby w świecie biznesu, do udziału w którym zachęcali. Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku specjalizuje się w szlifowaniu talentów z tej dziedziny. Można zostać jej studentem i uzyskać rabaty w czesnym (jest to szkoła prywatna), aplikując do niej ze średnią ocen 4,75, lub ucząc się na podobnym poziomie (co gwarantuje stypendium naukowe), korzystając z systemu ratalnego, kredytów studenckich lub wykazując zaangażowanie w pracy na rzecz organizacji studenckich, które są wysoce dotowane i wspierane przez uczelnię. Spotkania ze znanymi biznesmenami (jak np. prof. Leszek Balcerowicz), praktyki studenckie w znamienitych polskich i zagranicznych firmach, staże krajowe i zagraniczne to też tylko część oferty Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. Zainteresowani i niezdecydowani mogą uzyskać dodatkową podpowiedź na www.kierunekrozwoju.pl.

Takie spotkania dla młodzieży są istotną sprawą, bo pozwalają przybliżyć ofertę szkół wyższych bez konieczności ich odwiedzania na dużo wcześniej niż skończy się czas podejmowania decyzji o przyszłych losach. Rozwiewanie wątpliwości licealistów dzięki WSB w Gdańsku możliwe jest też na życzenie- uczelnia organizuje warsztaty, wykłady i zajęcia w wybranym przez II LO zakresie. To dobra forma współpracy szkół: sprzyja rozwojowi uczniów, kształtowaniu talentów i promocji regionów. Trafność tego spotkania potwierdzają przychylne oceny słuchaczy. Uczniowie przyjęli warsztaty z dużym zainteresowaniem, dostrzegając zalety przekazanej im wiedzy.


Dorota Radomska
rzecznik prasowy ZSO nr 2