O wyzwaniu ekonomii społecznej

Wyzwanie, jakie stoi dziś przed ekonomią społeczną, to działalność gospodarcza w organizacjach pozarządowych. Orzech niełatwy do zgryzienia, bo pozarządowcom wciąż brak żyłki przedsiębiorcy, a bez myślenia przyszłościowego wiele podmiotów może przestać radzić sobie z codziennym działaniem, utrzymaniem biura i pracowników. Jak zabrać się za tworzenie przedsiębiorstwa społecznego? O tym podczas III Elbląskiej Konferencji Na Temat Ekonomii Społecznej – już 13 października 2011.

Temat ekonomii społecznej często powraca, kiedy mówi się o osobach bezrobotnych i możliwości ich samozatrudnienia. Łączony bywa z hasłem „wykluczenie społeczne”, kojarzony jest z konstruktywnymi rozwiązaniami życiowych problemów. A to zaledwie kilka wątków, które rozwijać można w tym nurcie. Czas głośno powiedzieć o tym, co mogą osiągnąć działacze organizacji pozarządowych, którzy przyszłość widzą właśnie w ekonomii społecznej.

Chcemy spojrzeć na organizacje pozarządowe z punktu widzenia ich roli jako przedsiębiorstwa społecznego – mówi Arkadiusz Jachimowicz z Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, głównego organizatora wydarzenia. – Podczas konferencji pokażemy specyfikę działalności gospodarczej w organizacji pozarządowej, ale też wskażemy konkretne plany oraz narzędzia wsparcia i rozwoju ekonomii społecznej w województwie warmińsko-mazurskim. Będzie też miejsce dla aspektów praktycznych. Przedstawimy zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego, ale też konkretne przykłady organizacji prowadzących działalność gospodarczą. Ważną częścią konferencji będzie dyskusja, której wyniki posłużą doprecyzowaniu wsparcia w odpowiedzi na konkretne potrzeby organizacji prowadzących i planujących uruchomić działalność gospodarczą.

Konferencja odbędzie się 13 października 2011, w godzinach 11:00-15:00 w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu. Do udziału w niej organizatorzy zachęcają szczególnie organizacje z powiatów: elbląskiego, ostródzkiego, iławskiego i braniewskiego. Zainteresowani proszeni są o wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego do 11 października 2011 – w formie elektronicznej na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub do siedziby Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych przy ulicy Zw. Jaszczurczego 17. Szczegółowych informacji udziela Artur Matłach – specjalista ds. informacji i promocji Ośrodka Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu.

Organizatorami Konferencji są: Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Zespół ds. Ekonomii Społecznej Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Konferencja organizowana jest w ramach projektu „OWIES – Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Program konferencji