Ogólnopolska akcja liczenia bezdomnych zakończona

W nocy z 21 na 22 stycznia odbyła się w Elblągu ogólnopolska akcja liczenia bezdomnych. Udział w akcji wzięli funkcjonariusze policji i straży miejskiej. Badanie prowadzone było w placówkach dla osób bezdomnych, szpitalach, areszcie śledczym, a także w miejscach niemieszkalnych: piwnicach, klatkach schodowych, parkach, ogródkach działkowych itp. Z zebranych danych wynika, że w Elblągu bez dachu nad głową przebywa 161 osób, w tym 5 kobiet i 2 dzieci.

41 osób (w tym 1 kobieta) w momencie prowadzenia badań przebywało w miejscach niemieszkalnych, 7 bezdomnych przebywa obecnie w Areszcie Śledczym, a pozostałe osoby bezdomne w nocy z 21 na 22 stycznia korzystały z pomocy placówek. (Stowarzyszenie „Od nowa…”– dawny Dom dla Bezdomnych im. Św. Brata Alberta w Elblągu – 95 osób, Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej - Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży- 4 osoby w tym 2 dzieci, Noclegownia Miejska „Pogotowie Socjalne" – 14 osób).

Ogólnopolska akcja liczenia bezdomnych odbywa się co dwa lata. Działanie te pozwalają na zaktualizowanie map grupowania się bądź przebywania osób bezdomnych, a także ułatwiają ewentualną pomoc tym osobom. Jest to bardzo ważne szczególnie w okresie zimowym, dlatego po raz kolejny zwracamy się z prośbą do elblążan o  przekazywanie informacji nt. miejsc pobytu osób bezdomnych do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 55 2393040, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).