Prezydent zapalił znicze na elbląskich nekropoliach

Prezydent Jerzy Wilk odwiedził mogiły zasłużonych elblążan i zapalił znicze na elbląskich nekropoliach. – Pamięć o osobach, które zapisały się w historii naszego miasta i kraju, to nasz obowiązek – mówi prezydent Elbląga.

Jerzy Wilk w ubiegłym roku powrócił do tradycji odwiedzania grobów zasłużonych elblążan. Dzisiaj kilka minut po godz. 8.00 prezydent Wilk zapalił znicz na grobie st. sierż. Tomasza Murkowskiego, który zginął 11. listopada 2006 roku podczas misji w Iraku. Następnie odwiedził grób ppłk. Bronisława Schlichtingera - żołnierza legionów, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, obrońcy Mławy i Warszawy w 1939 roku odznaczonego krzyżem Virtuti Militari. Po zakończeniu działań wojennych próbował włączyć się w działalność konspiracyjną w Krakowie. Aresztowany w 1945 roku przez UB 4 lata spędził w więzieniu. Po uwolnieniu zamieszkał w Elblągu.

Kolejne światełka zapłonęły pod Krzyżem Katyńskim i na grobach aliantów pochowanych na cmentarzu Agrikola. Prezydent Wilk odwiedził także grób gen. bryg. Bolesława  Nieczuja-Ostrowskiego. Uczestnik wojny obronnej z 1939 roku odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Po wojnie dwukrotnie został skazany na karę śmierci, w więzieniu spędził 7 lat. W 2006 roku generał został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Kolejne lampki prezydent zapalił w Krypcie Biskupiej Katedry Św. Mikołaja, gdzie jest pochowany bp. Andrzej Śliwiński, a także na dawnych cmentarzach przy ul. Płk. Dąbka, Halickiej, w Parku Traugutta i przy Bałuckiego. Kolejny znicz zapłonął przy ul. Lotniczej, w miejscu upamiętniającym podobóz obozu koncentracyjnego w Stutthofie oraz pod pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Grota Roweckiego.

Jerzy Wilk odwiedził także nekropolię przy ul. Sadowej, gdzie są pochowani dziadkowie kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

- Odwiedzając w Święto Zmarłych groby naszych bliskich zwracajmy również uwagę na mogiły opuszczone, nieodwiedzane – apeluje prezydent Elbląga Jerzy Wilk. – Warto, aby choć raz w roku w tych miejscach zapłonęły symboliczne znicze.