Sprzątanie Świata - akcja ważna cały rok

sprzątanie świata
W najbliższą sobotę i niedzielę (20 i 21 września) przypada finał Ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2014”. To już 21. edycja tego wydarzenia. Biorąc udział w sprzątaniu naszego miasta i okolic przyczyniamy się do działań na rzecz ochrony przyrody i poprawiamy estetykę otoczenia. Pamiętajmy! Zawsze we wrześniu razem sprzątamy Polskę, ale o środowisko dbamy przez cały rok. Tegoroczne hasło  „Sprzątania Świata”  brzmi: "Turysto! Szanuj środowisko!".

Placówkom oświatowym biorącym udział w akcji Departament Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wydał worki i rękawice. Dotychczas wydano 1640 worków i 10.100 rękawic. Udział w akcji zgłosiło 19 przedszkoli (1610 uczestników), 17 szkół podstawowych (6134 uczestników), 9 gimnazjów (1260 uczestników), 10 szkół ponadgimnazjalnych (1507 uczestników) oraz inne placówki (PZW, Areszt śledczy - ok. 100 uczestników).

Łącznie (dotychczas) zgłosiło się do akcji około 11.000 osób, ich ilość jest wyższa od liczby uczestników z ubiegłego roku (w 2013 r. było to 10.029 osób). Sprzątaniem objęte zostaną tereny przyszkolne, elbląskie parki, Góra Chrobrego, Bażantarnia, Gęsia Góra, linie brzegowe rzeki Elbląg i rzeki Kumiela, osiedla mieszkaniowe.

W tegorocznej akcji udział bierze też PTTK, której członkowie, wraz z uczniami elbląskich szkół, wyruszą do Bażantarni. W wydarzenie zaangażowane są też miejskie spółki kojarzone ze sprzątaniem, ZUO, MPO oraz Zarząd Zieleni Miejskiej.