Oddali hołd tym, którzy oddali życie za Polskę

Przemówienie prezydenta Jerzego Wilka

Przemówienie prezydenta Jerzego Wilka - Przemówienie prezydenta Jerzego Wilka
Uroczystości, podczas których elblążanie oddali hołd bohaterstwu i poświęceniu wszystkich Polaków, którzy brali udział w najstraszniejszej z wojen, odbyły się przy Krzyżu Katyńskim na Cmentarzu Agrykola. -Przyszliśmy dziś 1 września pod Krzyż Katyński w Elblągu w 75. rocznicę wybuchu największego w dziejach konfliktu zbrojnego; przychodzimy,  aby oddać hołd, wszystkim, którzy oddali życie i zdrowie za Polskę – za naszą Ojczyznę.  Według niektórych szacunków wojna pochłonęła nawet 78 milionów istnień ludzkich na całym świecie. Nasz naród pierwszy zebrał  tragiczne żniwo -mówił prezydent Elbląga Jerzy Wilk. Galeria zdjęć

 

Uroczystości, podczas których elblążanie oddali hołd bohaterstwu i poświęceniu wszystkich Polaków, którzy brali udział w najstraszniejszej z wojen, odbyły się przy Krzyżu Katyńskim na Cmentarzu Agrykola. W uroczystości udział wzięli wiceprezydenci Marek Pruszak i Janusz Hajdukowski, kombatanci, elbląscy radni, przedstawiciele Solidarności, uczniowie i poczty sztandarowe elbląskich szkół.

Przemówienie prezydenta Jerzego Wilka

Kiedy się wypełniły dni
i przyszło zginąć latem,
prosto do nieba czwórkami szli
żołnierze z Westerplatte.

A lato było piękne tego roku
Szanowni Państwo…
Tak pisał poeta o bohaterskich obrońcach Westerplatte.
Przychodzimy pod Krzyż Katyński w Elblągu w 75. rocznicę wybuchu największego w dziejach konfliktu zbrojnego; przychodzimy,  aby oddać hołd, wszystkim, którzy oddali życie i zdrowie za Polskę – za naszą Ojczyznę.  Według niektórych szacunków wojna pochłonęła nawet 78 milionów istnień ludzkich na całym świecie. Nasz naród pierwszy zebrał tragiczne żniwo.
Wojna wybuchła 1 września 1939 roku po ataku III Rzeszy Niemieckiej w porozumieniu ze Związkiem Radzieckim. Pierwszy etap wojny, nazywany kampanią wrześniową, rozpoczął się o godzinie 4:40 od nalotu na Wieluń, przeprowadzony przez eskadrę 4 Floty Powietrznej, a zaraz po nim ostrzałem Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein i agresją wzdłuż całej granicy niemiecko-polskiej.
Kampania wrześniowa dobiegła końca, wojska niemieckie i sowieckie zajęły terytorium Polski i zdławiły opór regularnych wojsk polskich na terenie kraju. 6 października zakończyła się ostatnia batalia kampanii – bitwą pod Kockiem. Rozpoczęła się okupacja terytorium Rzeczypospolitej i likwidacja polskiej państwowości.
Jednocześnie już we wrześniu tworzy sie Polskie Państwo Podziemne i Rząd na uchodźstwie. Polacy nie tracą nadziei i ducha. Zbroją się i walczą w konspiracji.
W ciągu całego okresu okupacji niemieckiej w Polsce w latach 1939–45 śmierć poniosło ponad 3 mln Polaków oraz ok. 3 mln obywateli polskich pochodzenia żydowskiego, co daje łączną liczbę ponad 6 mln obywateli polskich.
Po 75 latach od wybuchu II wojny światowej z bólem widzimy, że przywódcy Rosji i niektórych krajów Bliskiego Wschodu nie wyciągnęli żadnych wniosków i za nic mają życie drugiego człowieka. Kierując się bestialskim imperializmem lub fanatyzmem doprowadzają znów do śmierci i cierpień wielu niewinnych ludzi w tym najbardziej bezbronnych dzieci.
Liczymy jednak na pokojowe rozwiązanie tych poważnych konfliktów.
„W Gdańsku staliśmy tak jak mur,
gwiżdżąc na szwabską armatę,
teraz wznosimy się wśród chmur,
żołnierze z Westerplatte.”

Oddajmy hołd wszystkim ofiarom II wojny światowej.
Cześć ich pamięci!