Prezydent wziął udział w ingresie nowego biskupa elbląskiego

Wczoraj prezydent Elbląga Jerzy Wilk wraz z małżonką oraz wiceprezydenci Marek Pruszak i Janusz Hajdukowski z małżonkami brali udział w bardzo ważnym dla naszego miasta wydarzeniu -Ingresie Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Dra Jacka Jezierskiego Biskupa Elbląskiego do Kościoła Katedralnego. - Pozdrawiam Was wszystkich bracia i siostry. Pokój z Wami. Chrześcijanin to człowiek pokoju w swojej społeczności. Błogosławieni ludzie pokoju - mówił biskup Jacek Jezierski.

Uroczystości związane z ingresem nowego biskupa elbląskiego zgromadziły w Katedrze Św. Mikołaja kilkuset wiernych. Nowemu biskupowi hołd złożyli biskupi pomocniczy, księża, zakonnicy i wierni świeccy.  Ingres rozpoczęła uroczysta procesja do kościoła katedralnego z udziałem duchownych i wiernych, gdzie nowego biskupa przywitał ksiądz Stanisław Błaszkowski proboszcz parafii. Przed liturgią nuncjusz apostolski w Polsce, włoski arcybiskup Celestino Migliore odczytał papieską bullę o nominacji bp. Jacka Jezierskiego na biskupa elbląskiego. Następnie odbyło się uroczyste przejęcie władzy przez nowego biskupa, który otrzymał pastorał, jako symbol posługi i władzy pasterskiej. Z pastorałem w ręku bp Jacek Jezierski zasiadł na katedrze, czyli biskupim tronie.

- Ty wydajesz się nam odpowiedni. Ty który jesteś obdarzony ludzkimi i kapłańskimi cechami. Jesteś dostatecznie doświadczony i mamy nadzieję, że będziesz gorliwym pasterzem elbląskim - czytamy w papieskiej bulli o nominacji.

Na zakończenie obrzędów prezydent Jerzy Wilk złożył księdzu biskupowi życzenia. Treść życzeń poniżej.

Ekscelencje, Czcigodni Kapłani, Szanowni Państwo
Z wielką nadzieją przyjąłem wiadomość o mianowaniu Jego Ekscelencji księdza biskupa Jacka Jezierskiego na stanowisko Ordynariusza naszej Diecezji i w imieniu władz samorządowych i mieszkańców serdecznie witam dziś w Elblągu.

Jestem przekonany, że posługa duszpasterska Jego Ekscelencji będzie służyła naszej katolickiej wspólnocie i umacnianiu jej w wierze. Liczę również na ekumeniczne doświadczenie Jego Ekscelencji, które sprzyjać będzie dialogowi, tak potrzebnemu całej społeczności regionu.

Cieszę się, że ksiądz biskup ma za sobą posługę w elbląskiej parafii św. Mikołaja, to cenne doświadczenie.

Pragnę dodać, że honorowym obywatelem Elbląga jest święty Jan Paweł II, który odwiedził nasze miasto 15 lat temu. Jesteśmy z tego dumni i chcemy za przykładem Świętego Polaka współtworzyć cywilizację życia i miłości, opartą na szacunku dla człowieka, małżeństwa, rodziny.

W pełnieniu posługi biskupiej życzę Jego Ekscelencji opieki Matki Bożej Królowej Polski i darów Ducha Świętego.
Szczęść Boże

Galeria zdjęć