Nowogród Wielki nowym miastem partnerskim Elbląga

elbląg - nowogród. porozumienie
Mamy kolejne miasto partnerskie. Jest nim rosyjski Nowogród Wielki. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim Jerzy Wilk prezydent Elbląga prezentował umowę partnerską podpisaną w ubiegły czwartek, mówił również o przebiegu dwudniowej wizyty w Rosji.

Wypełniona pracą, udana i bardzo konkretna - tak wizytę w Rosji określił Jerzy Wilk. Pierwszy dzień, podczas którego prezydent odwiedził Sankt Petersburg opisywaliśmy już w ubiegłym tygodniu. Zachęcamy do przeczytania relacji (tutaj). W drugim dniu prezydent odwiedził Nowogród Wielki będący kolebką Rosji.

O podpisanie umowy partnerskiej z Nowogrodem Wielkim zbiegali moi poprzednicy, Henryk Słonina i Grzegorz Nowaczyk. Kontakty zostały nawiązane w 2009 roku. Podpisanym we czwartek porozumieniem finalizujemy etap pięciu lat starań - mówił prezydent

Ze strony rosyjskiej porozumienie podpisał Jurji Bobryszew mer Nowogrodu. Sygnatariusze porozumienia deklarują w nim rozwój i umacnianie samorządu lokalnego, rozwój gospodarki i przedsiębiorczości, w tym małego i średniego biznesu oraz rozwój współpracy w zakresie kultury, sportu i turystyki.

Od kultury właśnie się rozpoczęło. W nowogrodzkim Centrum Kultury DIALOG uroczyście otwarto, przygotowaną przez Centrum Sztuki Galeria EL, wystawę elbląskiego środowiska plastycznego. - Poza Nowogrodem Wielkim wystawa będzie również prezentowana w mieście Narwa, w Sankt Petersburgu i wreszcie w Kaliningradzie. W ten sposób wracać będzie do Elbląga - mówił prezydent - Mer Nowogrodu zadeklarował również, że przedstawiciele miasta pojawią się na naszym Święcie Chleba - dodał prezydent

Podobnie jak w Sankt Petersburgu, również w Nowogrodzie Wielkim, liczącym około 250 tysięcy mieszkańców, odbyło się Forum Inwestycyjne naszego miasta, w którym uczestniczyli elbląscy i rosyjscy przedsiębiorcy. To właśnie dla tych ostatnich została przygotowana i przedstawiona w języku rosyjskim oferta inwestycyjna naszego miasta, tereny pod inwestycje, ulgi w strefie ekonomicznej i te na tworzenie miejsc pracy.

Elbląska oferta była w opinii gospodarzy najlepiej przygotowana spośród wszystkich polskich miast, które do tej pory widzieli. Myślę, że nie była to kurtuazja - mówił prezydent.

Na zakończenie drugiego dnia wizyty elbląska delegacja zwiedziła zakłady chemiczne AKRON, jednego z największych producentów nawozów sztucznych na świecie. Siedziba AKRONU znajduje się właśnie w Nowogrodzie Wielkim.

wizyta w Akronie
akt podpisania porozumienia
wernisaż wystawy prac elbląskich twórców w Nowogrodzie Wielkim