Uczcili pamięć byłych więźniów KL Stutthof

W miniony piątek prezydent Elbląga Jerzy Wilk oraz wiceprezydenci Marek Pruszak i Janusz Hajdukowski wraz z elblążanami uczcili pamięć więźniów podobozu Stutthof w Elblągu. - Dziękuję za ten patriotyczny gest - zakończył uroczystość wiceprezydent Elbląga Marek Pruszak.

 Przed obeliskiem znajdującym się między ul. Fredry a torami kolejowymi Prezydent Jerzy Wilk oraz wiceprezydenci i przedstawiciele  środowisk kombatanckich oraz radni złożyli kwiaty. Hołd więźniom oddała również młodzież elbląskich szkół.

Prezydent Elbląga Jerzy Wilk wystosował ponadto list do Dyrektora Muzeum Stutthof. Treść listu zamieszczamy poniżej.

Szanowny Pan
Piotr Tarnowski
Dyrektor
Muzeum Stutthof w SztutowieObchodzimy dziś 69. rocznicę wyzwolenia KL Stutthof. Blisko siedemdziesiąt lat temu machina śmierci zakończyła swój bieg, pochłaniając życie tysięcy ludzi wielu narodowości.
Świadczą o tym symbole na terenie na terenie dzisiejszego Muzeum.

Świadkowie tamtych wydarzeń i ci, którzy pamięć o tej hitlerowskiej zbrodni chcą zachować dla kolejnych pokoleń, stoją dziś razem. Łączę się ze wszystkimi uczestnikami tej uroczystości składając właśnie teraz kwiaty i paląc znicze pod pomnikiem upamiętniającym Podobóz
w Elblągu, który był jedną ze składowych KL Stutthof.

Jednym z najczęściej odmienianych przez nas słów będzie dziś PAMIĘĆ. Jak jest ona ważna uświadamiamy sobie zwłaszcza wtedy, kiedy z różnych pobudek odżywa nienawiść do drugiego człowieka. Dlatego wyposażeni w PAMIĘĆ powinniśmy wykorzystywać ją, aby pokazać do czego zdolni byli ludzie łączący nienawiść z ideologią. Niech PAMIĘĆ będzie żywa i kieruje nas na drugiego człowieka, nie przeciw niemu.

Składam hołd Wszystkim zmarłym w Obozie i w sposób szczególny przekazuję życzenia zdrowia i pomyślności Wszystkim żyjący byłym więźniom. Mam nadzieję, że na swej drodze spotykać będą ludzi życzliwych i chętnych do wysłuchania ich osobistej historii.