Razem osiągniemy więcej!

Z takim apelem przedstawiciele Elbląskiej Rady Klastrów zwrócili się do mikro przedsiębiorców, którzy we wtorek w Ratuszu Staromiejskim spotkali się z prezydentem Elbląga Jerzym Wilkiem.

Na koniec marca w Elblągu pozostawało bez pracy 8124 osób – w porównaniu do marca 2013 roku liczba bezrobotnych zmniejszyła się o ponad 500 osób. To dobry znak, ale w tym zakresie wciąż jest wiele do zrobienia.

‑ W Elblągu działa blisko 12 tys. mikro przedsiębiorstw. Wystarczy, że każdy z nich zatrudni po jednej osobie, a w naszym mieście całkowicie zniknie problem bezrobocia – podkreślał na wstępie spotkania prezydent Jerzy Wilk. ‑ Uważam, że tych małych przedsiębiorców samorząd musi wspierać. Dlatego zdecydowałem m.in. o niepodnoszeniu podatków lokalnych w tym roku, a to pierwszy taki przypadek od lat.

Wsparcie dla biznesu

W trakcie spotkania pracownicy Biura Obsługi Inwestorów – BOI zostało wyodrębnione z Departamentu Rozwoju, Inwestycji I Dróg, a jego zadaniem jest ogólnie mówiąc pomoc przedsiębiorcom – przedstawili na jakiego rodzaju wsparcie mogą liczyć przedstawiciele biznesu z Elbląga. I tak przedsiębiorcy mogą starać się o środki na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej w kwocie nawet powyżej 20 tys. złotych. Na wsparcie mogą liczyć właściciel firm, u których nastąpiło pogorszenie warunków prowadzenia działalności (dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników).

‑ Warte polecenia są pożyczki na preferencyjnych warunkach udzielane przez Warmińsko-Mazurską Agencję Rozwoju Regionalnego ‑ zachęcał Emil Słodownik z BOI. ‑  Oprocentowanie tych pożyczek wynosi od 3,35 procent (przedstawicielstwo WMARR znajduje się na terenie Giełdy Elbląskiej). Warto skorzystać też z oferty preferencyjnych pożyczek Stowarzyszenia „Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka”. Przedstawiciel CREP znajduje się w Elbląskim Parku Technologicznym.

Przedstawiciele BOI zachęcali również elbląskich przedsiębiorców do uczestnictwa w targach gospodarczych w Kaliningradzie – tym bardziej, że miasto pomaga w zorganizowaniu pobytu i udostępnia miejsce wystawiennicze na stoisku. Szczegółowe informacje na temat oferty wsparcia przedsiębiorców można znaleźć na stronie www.inwestycje.elblag.pl.

Warto działać wspólnie

W trakcie spotkania Tadeusz Sznaza, przewodniczący Elbląskiej Rady Klastrów, zachęcał mikro przedsiębiorców do zrzeszania się.

‑ Działając wspólnie sprawiamy, że nasz głos jest bardziej słyszalny. Wspólnie możemy łatwiej pokonywać bariery, które utrudniają rozwój naszym firmom – apelował.

‑ Obniżamy koszty funkcjonowania poprzez wspólne zakupy np. energii, żywności, wspólnie się promujemy – wyliczała Hanna Skrobotun, przewodnicząca Elbląskiego Klastra Turystycznego. – Nawet wymieniamy się klientami, gdy jeden z hoteli ma komplet.

Również ważne jest to, że nowej perspektywie unijnej na lata 2014-20 mają się znaleźć duże środki właśnie dla klastrów. Obecnie w skład ERK wchodzi 7 klastrów, które skupiają firmy zatrudniające łącznie 2500 tys. osób.

Mikro przedsiębiorcy – zwłaszcza z Gildii Kupców Żuławskich czy Hali Elzam – podkreślali, że takie spotkania są im potrzebne.

‑ Po raz pierwszy jakikolwiek prezydent Elbląga chciał spotkać się z drobnymi przedsiębiorcami – podkreślali. – To dla nas ważne, bo wiele osób prowadzących małe biznesy jest zniechęcona obecną sytuacją. Z tego wynika nie najlepsza frekwencja na naszym spotkaniu.

Spowodowane jest to głownie obawą konkurencji ze strony galerii handlowych. Zwracali uwagę na konieczność ożywienia i lepszego wykorzystania gospodarczo al. Grunwaldzkiej oraz na brak miejsc parkingowych na dużych odcinkach tej ulicy, co utrudnia prowadzenie biznesu w tej części miasta. Sugerowali również, aby spotkania ze służbami miejskimi odbywały się cyklicznie – kolejne zaplanowano na czerwiec.

‑ My potrzebujemy informacji od państwa, co zrobić, aby ułatwiać prowadzenie działalności gospodarczej oraz co można zmienić, poprawić, usprawnić, aby urząd był coraz bardziej przyjazny przedsiębiorcom –zapewnił Jerzy Wilk. – Tym bardziej, że 90 procent firm w Elblągu to właśnie mali przedsiębiorcy.