Uczniowie Gimnazjum nr 8 przy I LO na medal

Gdyby olimpiady (konkursy wiedzy na szczeblu wojewódzkim) były nagradzane medalami, w dziedzinach nauk ścisłych i filologicznych (chemia, matematyka, geografia, biologia,  język polski, język niemiecki i język angielski) uczniowie Gimnazjum nr 8 ul. Pocztowa 2 w Elblągu otrzymaliby złote wyróżnienia, a „Testament mój” J. Słowackiego jako hymn I LO, przy którym gimnazjum istnieje, zabrzmiałby aż trzynaście razy. Trzynastu laureatów i czternastu finalistów w roku 2013/ 2014 to wspaniały sukces dla szkoły, uczniów i ich opiekunów. Gratulujemy zwycięskim drużynom a także rodzicom uczniów. Niecierpliwie czekamy na następne okazje do takiego świętowania!


- Czemu bierzesz udział w konkursach przedmiotowych? Czy Twoja postawa może być zaraźliwa dla innych? Jak to się przekłada na Twoje plany życiowe?
Ania Andrzejewska 3f: W zeszłym roku próbowałam swoich sił w konkursie z języka polskiego i uzyskałam tylko tytuł finalisty. To mnie nie zadowoliło, więc podjęłam próbę raz jeszcze i w tym roku walczyłam o wyróżnienie w trzech dziedzinach: język polski, chemia i matematyka. Zostałam laureatką konkursu wojewódzkiego z języka polskiego i z chemii, bo w tych obszarach czuję się najpewniej. Moja pasja jest zaraźliwa dla siostry- jest uczennicą pierwszej klasy naszej szkoły, a także dla jej koleżanek… A ja marzę już o inżynierii albo medycynie…. Tam też trzeba się sporo uczyć….

Anna Trojakowska jest uczennicą drugiej klasy Gimnazjum nr 8. Już ma swoim koncie trzy tytuły laureatki. Po co sięgniesz w przyszłym roku, gdy będziesz w trzeciej klasie?
- Na razie jestem zwolniona z egzaminów gimnazjalnych z języka polskiego, języka angielskiego i z biologii. Bardzo się z tego cieszę. Dążyłam do tego, bo myślę, że w przyszłości  medycyna spełni moi oczekiwania tak jak mojej siostry, która skończyła I LO. Już się do tego przymierzam. Dlatego w przyszłym roku postaram się sprawdzić na polu pozostałych nauk połączonych z tą dziedziną.

Ile czasu zajęły przygotowania do olimpiad? Gromadzenie wiedzy i doświadczeń musi być mozolne…
- Grażyna Bemnarek, nauczyciel biologii (1 laureat): Od września pracowałam z uczennicą na zajęciach koła biologicznego, a przez ostatnie pół miesiąca przed konkursem po osiem godzin tygodniowo we wszystkich dogodnych chwilach, po lekcjach i przed lekcjami swoimi i mojej uczennicy. Zrobiłyśmy wszystko, co można, by stworzyć warunki do dodatkowej nauki. Poza tym Ania sama chętnie uczyła się zgodnie z moimi zaleceniami w domu.


Proszę skomentować tegoroczne sukcesy. Czy można je kontynuować w najbliższej przyszłości?
- Anna Górecka, nauczyciel języka polskiego (3 laureatów i 6 finalistów): Praca z tak zaangażowanymi, wybitnymi uczniami, którzy umieją poświęcić swój wolny czas- w tym ferie świąteczne i zimowe-  na czytanie, zgłębianie wiedzy, spotkania z opiekunem rodzi nadzieje na dobre wyniki. Jest wiele takich mądrych, zdeterminowanych dzieci, które same zgłaszają swój akces jak Ania Andrzejewska, Julia Danielak, Zuzanna Polkowska, czy postali. Mam nadzieje, że spotkam  się z nimi w liceum i powalczymy wspólnie o kolejne trofea.


Jak można wyłowić utalentowanego ucznia? Co jest kluczem do sukcesu?
- Alicja Rojek- Oleńska, nauczyciel chemii (4 laureatów i 3 finalistów): Bardzo ważne jest wykształcenie u ucznia  umiejętności samodzielnego myślenia, stawiania problemu badawczego i jego weryfikacji. Od trzech lat w naszej szkole prowadzę klasę innowacyjną z rozszerzoną nauką chemii, w tym z zajęciami laboratoryjnymi, na których uczniowie samodzielnie wykonują doświadczenia.

By uczeń mógł osiągnąć sukces jako absolwent gimnazjum, musi systematycznie pracować już od klasy pierwszej. Wytrwałość uczniów jest wysoko nagradzana, co ogromnie cieszy. Gratuluję wszystkim laureatom, finalistom i uczestnikom konkursów, szczególnie zaś chemicznego jako mi najbliższego. Moje uznanie dla tych zwycięzców, ich trudu i gratulacje dla rodziców, bo ich duma jest też naszym zachwytem.

Olimpiada to najstarszy i zarazem największy konkurs- niegdyś tylko sportowy, teraz już i przedmiotowy…,  organizowany pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich uczestników. Gdy w szranki stają najlepsi, emocje nie gasną. Jesteśmy dumni, że w Gimnazjum nr 8 co roku i wielokrotnie możemy tańczyć taniec zwycięstwa, odbierać laury i zwalniać utalentowanych uczniów z egzaminów wstępnych do kolejnych szkół. Miarę sukcesu naszych uczniów dopełniają doskonale wykwalifikowani nauczyciele i zaplecze szkoły. Jednym słowem z Gimnazjum nr 8 robi się bliżej do I Liceum czy innych  lub nawet na studia wyższe…

Dorota Radomska                                       
Rzecznik prasowy ZSO