Na odsiecz rowerom... od trzech lat

Marek Kamm i prezentacja
Marek Kamm podsumował dziś w Ratuszu Staromiejskim trzy lata swojej pracy na stanowisku oficera rowerowego.

 

Infrastruktura dla jednośladów

Kamm rozpoczął od najważniejszych inwestycji w mieście. To przede wszystkim nowe ścieżki rowerowe, które pojawiły się na drodze wojewódzkiej 504 i wciąż przebudowywanej drodze 503. Kolejne ważne odcinki, gdzie pojawiły się ścieżki rowerowe lub drogi dla pieszych i rowerów to ulica Płk. Dąbka oraz Podchorążych. Drugim ważnym zadaniem, które przyjął oficer w swojej działalności było tworzenie nowych stojaków rowerowych. W ubiegłym roku na terenie miasta udało się zamontować 164. stojaki, łącznie jest ich już ponad czterysta, dla ponad ośmiuset rowerów.

Stojaki rowerowe - zobacz statystyki i wyniki

Inne ułatwienia

Dzięki rozmowom z ZKM udało się, pod określonymi warunkami, wynegocjować możliwość przewożenia roweru w komunikacji miejskiej. Oficer skupił się też na obniżaniu krawężników na skrzyżowaniach i przejazdach oraz na wyraźnym oznakowaniu tych przejazdów i ścieżek rowerowych.

Inicjatywy

Ponieważ wciąż powstającą infrastrukturę należy intensywnie wykorzystywać Marek Kamm przygotowuje liczne inicjatywy, a są wśród nich: warsztaty miejskiej jazdy na rowerze, miejskie wycieczki rowerowe, elbląskie alleycaty, akcja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, zajęcia z uczniami w szkołach i przedszkolach.

Choć w chwili obecnej oficer rowerowy nie dysponuje badaniami natężeniami ruchu, to po trzech latach swojej działalności Marek Kamm widzi znaczenie więcej rowerzystów na ulicach Elbląga, nie tylko jeżdżących rekreacyjnie, ale także dojeżdżających do pracy.

3 lata oficera rowerowego - zobacz prezentację