Spotkanie prezydenta z mieszkańcami. Codzienne problemy, działania strategiczne.

Wtorkowe spotkanie z mieszkańcami dzielnic Sadyba, Witoszewo, Przy Młynie prezydent Jerzy Wilk rozpoczął od krótkiego sprawozdania na temat bieżącej sytuacji miasta. Potem był czas na pytania mieszkańców i udzielanie odpowiedzi.

 


Prezydent rozpoczął od informacji na temat przebudowywanych dróg  503 i 504 i przyczynach opóźnień. To przede wszystkim duża ilość niezinwentaryzowanych sieci i odkrycia archeologiczne.


- Patrząc na sprawy bliższe Państwa dzielnicom, nie było tu do tej pory znaczących inwestycji. Wstrzymałem budowę stadionu za blisko 50 mln zł. To nie była popularna decyzja, ale ta inwestycja może poczekać. Miasto złożyło do marszałka projekt o dofinansowanie unijne na budowę Centrum Rekreacji Wodnej. Nasz projekt wygrał. Na wiosnę, m.in. elbląska firma ELZAMBUD będzie wykonywała inwestycję. Z basenu korzystać będą dzieci, młodzież, dorośli i osoby starsze. Zyskamy atrakcję turystyczną – mówił prezydent.


- Dwie firmy zainwestowały na Modrzewinie, mówię o firmach Acoustics i Dan-Stal. Obniżyliśmy czynsze w mieszkaniach komunalnych i ceny biletów w komunikacji, nie podrożały opłaty za wodę, ścieki. Po raz pierwszy od wielu lat nie drożeją miejskie opłaty, co jest dużym sukcesem. Wprowadziliśmy Kartę Dużej Rodziny. Chcę również obniżyć cenę za wywóz śmieci, preferując osoby, które segregują odpady.


- Staram się rozmawiać, po to by być mądrzejszym. Nie będę niczego obiecywał, bo w chwili obecnej mamy prawie 300 mln długu. Jednak po zakończeniu dwóch największych inwestycji drogowych planować będziemy kolejne.


- Staram się coraz bardziej nastawiać na potrzeby osób starszych. Chcemy otworzyć oddział geriatrii w Szpitalu  Miejskim (jeden z niewielu w Polsce). Miasto planuje też oddział pulmonologiczny, bo jak wynika z danych krajowego konsultanta ds. chorób płuc  - w Elblągu dwa razy więcej osób zapada na schorzenia związane z płucami niż w Olsztynie – opisywał sytuację prezydent.


Prezydent poinformował również, że w minioną sobotę przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy Armii Krajowej odsłonięto tablicę poświęconą Żołnierzom Niezłomnym, wyklętym przez komunistyczne władze. Oczywiście nie mogło też zabraknąć apelu prezydenta o pozostawienie 1% w Elblągu przy rozliczeniach podatku za 2013 rok.


Mieszkańcy pytają


Mieszkańcy pytali przede wszystkim o sprawy z ich najbliższego otoczenia. Podjazdy dla niepełnosprawnych w hospicjum, stan nawierzchni przy ulicy Toruńskiej, która po zakończeniu budowy hospicjum miała być doprowadzona do porządku. Mieszkańcy wskazywali też na problemy z oświetleniem i kanalizacją, koniecznością wyznaczenia miejsc parkingowych przy kościele pw. Wszystkich Świętych. Były też propozycje ponownego uruchomienia kąpieliska miejskiego i powiązania go z nowym basenem a w zimie zagospodarowanie terenu kąpieliska tak, aby uruchomić na tym obiekcie lodowisko. Mieszkańcy wskazywali też na dobre rozwiązanie, jakim w ruchu ulicznym są ronda. Zdaniem mieszkańców na kolejne rondo należy przebudować skrzyżowanie u zbiegu ulic Kościuszki i Królewieckiej. Problemem szczególnie uciążliwym są psy załatwiające wszędzie swoje potrzeby i właściciele, którzy nie sprzątają po swoich pupilach. Bolączką dzielnic jest również mała ilość podłączeń do miejskiej sieci ciepłowniczej, mała ilość gniazd do selektywnej zbiórki odpadów, zaleganie śmieci „problemowych” dywany, meble, sprzęt elektroniczny, które nie są odbierane i leżą przed śmietnikami. Mieszkańcy zwrócili również uwagę na pozimowe sprzątanie chodników i ulic, potrzebę wybudowania dodatkowych parkingów przy  blokach i wskazywali tereny, które nie są należycie sprzątane. Wskazywali też na szerszy problem likwidacji Straży Miejskiej i budowy obwodnicy wschodniej dla miasta.

Prezydent odpowiada


Prezydent zamierza złożyć wniosek o likwidację Straży Miejskiej na kwietniowej lub czerwcowej sesji Rady Miasta. Jednak decyzja będzie zależała od głosowania radnych. Jeżeli nie uda się zlikwidować tej jednostki czekają ją gruntowne reformy.


Obwodnica wschodnia jest miastu potrzebna a jej budowa wpisana została do Strategii Rozwoju Elbląga 2020+. Na budowę obwodnicy Miasto będzie się starało pozyskać środki zewnętrzne.


Na wiosnę rusza budowa basenu. Przy krytym obiekcie powstanie mniejszy odkryty basen. Pozostała część zostanie zagospodarowana na  centrum sportów wodnych.
Nierówne chodniki i dziurawe ulice to od wielu lat problem całego miasta dlatego prezydent zachęcał mieszkańców do większego zaangażowania w budżet obywatelski, dzięki któremu udaje się wyremontować miejsca, które wskazują sami mieszkańcy. W sprawie ewentualnych niedoróbek i braku prac porządkowych po robotach na ulicy Toruńskiej – prezydent chce dowiedzieć się więcej u wykonawcy robót.


W sprawie parkingów przed kościołem pw. Wszystkich Świętych prezydent jest w kontakcie z proboszczem, jednak jest to obszar chroniony i rozwiązanie problemu parkowania musi uwzględniać zalecenia konserwatora zabytków.


Prezydent poinformował również mieszkańców, którzy nie są podłączeni do miejskiej sieci ciepłowniczej o możliwych rozwiązaniach. Przede wszystkim EPEC pokrywa koszty budowy węzła, natomiast rozprowadzenie instalacji wewnątrz budynku jest już kwestią wspólnoty, właścicieli. Zdaniem prezydenta to dobra zachęta do podłączania się do miejskiej sieci.


Problem psich kup jest bardziej problemem świadomości mieszkańców, którzy powinni dbać o porządek. Miasto prowadzi w tym zakresie akcje informacyjne skierowane do właścicieli.


Na koniec prezydent poinformował, że z początkiem wiosny rozpocznie się pozimowe sprzątanie miejskich ulic i chodników, strażnicy miejscy będą prowadzić akcję „posesja” przypominając właścicielom nieruchomości o konieczności sprzątania najbliższego otoczenia wokół budynku.