Zabezpieczenie przeciwpowodziowe

Umowa - Gdańsk
Ponad 42 miliony złotych kosztować będzie przebudowa systemu przeciwpowodziowego w Elblągu. Wczoraj, 20 lipca Grzegorz Nowaczyk prezydent Elbląga podpisał umowę z Władysławem J. Majką, zastępcą prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław”.

 

- To bardzo dobra wiadomość dla elblążan. W końcu dopłynęliśmy do brzegu, jeśli chodzi o pierwszy etap zabezpieczenia bezpieczeństwa mieszkańców Zatorza, ale nie tylko. To zwieńczenie trzech lat pracy nad unikatowym w skali kraju, bardzo trudnym projektem. Umowę na zabezpieczenie przeciwpowodziowe Gdańska podpisał również prezydent Paweł Adamowicz.– mówi Grzegorz Nowaczyk prezydent Elbląga.

Projekt to ponad 600-milionowe finansowanie, wielość partnerów – zaangażowane były samorządy, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Unia Europejska.

W ramach projektu w Elblągu:

- odwodniona zostanie dzielnica Zatorze
- podniesiony zostanie brzeg rzeki Elbląg od mostu Tysiąclecia do Kolejowego; wybudowany system kanalizacji deszczowej z czterema przepompowniami wód deszczowych, co pozwoli na zabezpieczenie, m.in. ulic Zagonowej i Panieńskiej
- w rejonie ujścia rzeki Babicy wybudowany zostanie nowy rów melioracyjny ze zbiornikiem retencyjnym i przepompownią wód
- uruchomiony zostanie monitoring powodziowy – 10 punktów telemetrycznych w różnych miejscach – od Zalewu Wiślanego po Jezioro Druzno. System będzie przekazywał drogą radiową informacje hydrologiczne i meteorologiczne do Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Prace rozpoczną się na przełomie sierpnia i września. Planowane zakończenie – koniec roku 2013.
Projekt kosztować będzie ponad 42 miliony złotych, z czego 85% dofinansowuje Unia Europejska.