Plac katedralny w dwóch odsłonach, wieża w jednej

prezentacja
Plac katedralny jako miejsce spotkań z historią i wieża katedralna ze wspaniałym widokiem na Elbląg i okolice. Projektanci z firmy Arkon Atelier przedstawili wczoraj w Urzędzie Miejskim koncepcje dla obu tych obiektów. Nie jest to jeszcze ostateczny projekt a jedynie propozycja tego, co i w jakim kształcie może się pojawić na Starym Mieście.

Plac przypomni o historycznej zabudowie
Dwie przedstawione koncepcje zabudowy placu nawiązują do historycznych podziałów dawniej istniejących tu budynków. Ponieważ plac powstanie na działkach, które kiedyś były zabudowane i nadal przewiduje się tu funkcje mieszkalne, to zaprojektowany zostanie on tak, aby elementy można było w przyszłości zdemontować.

W pierwszej koncepcji na placu mogą pojawić się odpowiednio powiększone sprzęty nawiązujące do pracy średniowiecznych, elbląskich rzemieślników, tablice informacyjne oraz fontanna. Druga wersja jest bardziej zielona, obrysy dawnych murów stworzy roślinność, poza fontanną pojawi się ponadto strefa edukacyjna nawiązująca do wykopalisk archeologicznych. W obu wersjach zaprojektowano również miejsca do siedzenia.

Wieża – po pierwsze bezpieczeństwo

Po remoncie wieży zostanie ona udostępniona mieszkańcom i turystom. Na tarasie zostaną zamontowane lunety umożliwiające obserwację okolic. W połowie drogi na szczyt przewidziano strefę odpoczynku z miejscami do siedzenia. W drodze na górę będzie można również podziwiać widok na unikalne sklepienie katedry. Zabytkowe elementy wieży, stare elementy zegarowe zostaną odrestaurowane i wyeksponowane. Projektanci dużą wagę przywiązują do bezpieczeństwa zwiedzających. Jednorazowo na wieży będzie mogło przebywać 10 osób. Wejście kolejnej grupy będą pilnowały specjalne bramki. Przebudowane zostaną klatki schodowe, a elementy nadajników i kabli schowane w obudowach.

Miasto ma teraz czas na zapoznanie się ze szczegółami wszystkich przedstawionych koncepcji i wniesienie uwag. Cały projekt rewitalizacji katedry i placu realizowany jest w formule zaprojektuj-wybuduj, dlatego po uzgodnieniu koncepcji projektanci wykonają szczegółową dokumentację a realizacją robót zajmie się konsorcjum firm EKO INBUD.

Rewitalizacja placu katedralnego oraz wieży katedry św. Mikołaja w Elblągu współfinansowana jest ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury na lata 2007-2013.

prezentacja
prezentacja
prezentacja