Renowacja wieży katedry i katedralnego placu

W imieniu władz Elbląga umowę podpisał wiceprezydent Janusz Hajdukowski (z prawej), a w imieniu wykonawcy – konsorcjum spółek Ekoinbud członkowie zarządu Bożena Chyła i Wojciech Wołoszyk
Władze miasta podpisały dzisiaj umowę z konsorcjum Ekoinbud, w skład którego wchodzą dwie spółki z Gdańska. Firmy te przeprowadzą modernizację placu katedralnego i wieży katedry św. Mikołaja.

Jeżeli nie zajdą nieprzewidziane okoliczności, drzwi katedralnej wieży otworzą się przed elblążanami i turystami w listopadzie przyszłego roku. Dla zwiedzających ma być udostępniona niższa galeria wieży, znajdująca się na wysokości ok. 68 metrów. Dotychczas wieża katedry była bardzo rzadko udostępniana

— Od czasu do czasu ktoś prosi o wpuszczenie go na wieżę — mówi ks. Stanisław Błaszkowski, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja. — Spełniamy takie indywidualne prośby, chociaż stan techniczny schodów nie jest najlepszy. Sam podejmuję taką wyprawę mniej więcej raz w tygodniu. To takie wizyty gospodarcze, żeby np. sprawdzić czy wiatr nie uszkodził poszycia dachu.

Po zakończeniu modernizacji minimum przez pięć lat każdy chętne będzie mógł wdrapać się na wieże i podziwiać panoramę miasta.

Zmieni się również całkowicie widok placu przed katedrą, rozciągającego się między ulicami: Mostową, Wodną i Rybacką.  W rogu ulic Mostowej i Wodnej znajdzie się m.in. fontanna posadzkowa z 20, bądź nawet 30 dyszami wodnymi. W dzień mają być emitowane bardzo niskie strumienie wody, tak, by między nimi mogły chodzić nawet małe dzieci. Za to wieczorami i po zmroku w górę będą strzelały nawet trzymetrowe, podświetlone wodne kolumny. Dzięki możliwości sterowania wysokością strumienia wody dla każdej dyszy z osobna możliwe będzie urządzanie wodno-świetlnych pokazów.

- W ciągu 30 dni od podpisania umowy, wykonawca ma przedstawić dwa projekty fontanny do konsultacji – informuje Elżbieta Gieda z Departamentu Rozwoju, Inwestycji i Dróg.

Po przeciwległej stronie placu powstanie tzw. forum rekreacyjno-edukacyjne. Znajdą się tam m.in. urządzenia zabawowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży, ławeczki i tablica interaktywna, zawierająca w sobie kilka programów tematycznych.

Całe przedsięwzięcie pochłonie ok. 3,8 mln zł. Większość tej kwoty stanowi dofinansowanie z unijnego programu Warmia i Mazury. Miasto dołoży do tej inwestycji 700 tys. zł, a parafia św. Mikołaja 240 tys. złotych. Prace potrwają około rok.

W imieniu władz Elbląga umowę podpisał wiceprezydent Janusz Hajdukowski, w imieniu wykonawcy – konsorcjum spółek Ekoinbud członkowie zarządu Bożena Chyła i Wojciech Wołoszyk