O budżecie, inwestycjach i mieszkaniu

We wtorek odbyło się drugie spotkanie w ramach Elbląskiego Stołu Konsultacji. Tym razem głównym tematem spotkania były finanse i inwestycje, choć poruszono także inne tematy.

 

Na początek prezydent przedstawił planowany budżet miasta na 2014 rok.

- Po raz pierwszy od co najmniej dwóch lat planujemy 12,5-milionową nadwyżkę operacyjną, dzięki której miasto odzyska zdolność kredytową – poinformował zebranych Jerzy Wilk. – Emisja obligacji i wcześniejsze spłacenie kredytów za 2014 i 2015 rok zapewni miastu spokój na dwa lata.

Wiceprezydent Marek Pruszak poinformował z kolei o planie wdrożenia elbląskiej inicjatywy uchwałodawczej.

- O tę inicjatywę od lat postulował m.in. Elbląski Komitet Obywatelski – przypomniał Marek Pruszak. – Na najbliższej sesji chcemy powołać zespół, który zajmie się opracowaniem zasad zgłaszania inicjatyw przez mieszkańców.

- Jeżeli to się uda, to przejdziecie państwo do historii – nie ukrywał zadowolenia Dariusz Babojć, prezes EKO. – Proszę jeszcze rozważyć zmiany w statucie miasta, które pozwalałyby mieszkańcom występowanie na sesji – dodał.

Sporo czasu zebrani poświęcili elbląskiej starówce, której potencjał nie jest w pełni wykorzystany.

- Stare Miasto aż się prosi o zabudowę wzdłuż rzeki – zauważył Cezary Balbuza, który kandydował na prezydenta miasta z ramienia EKO. –  I cały czas niewiele się dzieje na Wyspie Spichrzów.

- Był konkurs na zabudowę wyspy, choć nie podobało mi się, że swoich koncepcji nie przedstawili w nim elbląscy urbaniści – przypomniała Wiesława Sobieszczuk (Twój Ruch).

W trakcie spotkania poruszono również kwestie planowanej budowy Centrum Rekreacji Wodnej.

- To bardzo potrzebna inwestycja w mieście – podkreślała Wiesława Sobieszczuk. – Z tego basenu będą mogli korzystać wszyscy elblążanie oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.

- Choć stadion też jest potrzebny – wtrącił Cezary Balbuza.

- Mnie cały czas zastanawia, dlaczego budowa stadionu była tak niedoszacowana przez poprzednie władze – dodał Edward Pukin (Naszą partią Jest Elbląg). – Mówiono, że ta inwestycja będzie kosztowała 35 mln zł, później okazało się, że najniższa oferta wyniosła blisko 50 mln złotych.

Lech Kraśniański zarzucił z kolei prezydentowi niedostateczna politykę informacyjną miasta.

- Jest za mało informacji o tym co dzieje się w Urzędzie Miejskim, o nieprawidłowościach, które zostały po pana poprzednikach, np. w kwestii mieszkania przy ul. Traugutta – stwierdził zwracając się do prezydenta Jerzego Wilka.

- Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie mieszkania, ponieważ nie znaleziono dowodu, że wiceprezydent Tomasz Lewandowski osobiście pomagał w załatwieniu mieszkania dla swojej bratanicy – wyjaśnił Jerzy Wilk. – Ale działania niektórych urzędników z ZBK i Urzędu Miejskiego świadczą w opinii prokuratury, że zaufanie mieszkańców zostało nadwątlone. Dla mnie ta sprawa nie została jeszcze zakończona – stwierdził prezydent Wilk.

Uczestnicy spotkania zaproponowali również, aby poddać szerszym konsultacjom plany inwestycyjne miasta (zwłaszcza budowę obwodnicy wschodniej) oraz stworzenie w mieście rad dzielnic.

W Elbląskim Stole Konsultacji wzięli udział: Wiesława Sobieszczuk (Twój Ruch), Lech Kraśniański (Wolny Elbląg), Edward Pukin (Naszą Partią Jest Elbląg), Paweł Kowszyński (Solidarna Polska) oraz Cezary Balbuza i Dariusz Babojć (Elbląski Komitet Obywatelski), a także prezydent Jerzy Wilk wraz ze swoimi zastępcami Januszem Hajdukowskim i Markiem Pruszakiem.