O przeszłości Elbląga z Tomaszem Glinieckim

Wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta zapraszamy w piątek 6 grudnia o godz. 17.00 do Filii nr 5 Biblioteki Elbląskiej na Osiedlu Zawada na spotkanie z Tomaszem Glinieckim, promujące jego najnowszą książkę „Elbląskie okruchy XX wieku”. Wstęp wolny!


Jak mówi sam autor, pisane przez niego książki, to nie książki historyczne, lecz książki o historii napisane w formie reportażu historycznego. Tomasz Gliniecki historią interesuje się od zawsze. Pisał o niej wiele lat jako dziennikarz. Teraz pracuje w elbląskim muzeum. Jest autorem historycznego fotobloga i felietonów telewizyjnych. Napisanie książki zasugerowali mu znajomi. Na razie powstały dwie – poznajemy w nich Elbląg poprzez losy różnych ludzi.


Pierwsza książka Tomasza Glinieckiego pt. „Elbląg czasów wojny” ukazała się na początku tego roku. Wszystkie opisane w niej historie przedstawiają nasze miasto w czasie II Wojny Światowej z perspektywy różnych ludzi, których los sprowadził wówczas do Elbląga.

Na grudzień tego roku przewidziana została również premiera kolejnej książki autora pt. „Elbląskie okruchy XX wieku” i to właśnie tej książce w głównej mierze poświęcone będzie spotkanie.

Oto, co autor pisze o swojej drugiej książce:
Okruchy, które znalazły się w książce, to zjawiska lub postacie (…). Trochę przybliżając –  zaczynamy od przełomu wieków i zmian w mieście, przejścia Elbląga handlowo-portowego w przemysłowy, poznajemy świat pozostawiony przez Schichaua swojemu zięciowi, obserwujemy narodziny i upadek fabryki samochodów Komnicka. Oczywiście, wpadamy w wir wojny – najpierw tak, jak się zaczęła z niemieckim atakiem na Polskę, za kilka lat burza wraca z czołgami kapitana Diaczenki, a efektem jest powrót do Rzeczpospolitej i zarazem sowiecka grabież i niemożność odbudowania przez ministra Kwiatkowskiego portu, stoczni i przekopania mierzei. Trzy kolejne reportaże to elbląskie uczestnictwo w dochodzeniu do wolności. "Sprawa Elbląska" w słowach świadków i w dokumentach, Elbląg strajkujący i elblążanie zastrzeleni w Grudniu '70, a także Elbląg jako współtwórca "Solidarności" i jego tragiczne ofiary z czołgu jadącego na Gdańsk.Tomasz Gliniecki  – elblążanin z urodzenia i z wyboru. Pedagog, specjalista od historii wychowania. Wieloletni dziennikarz, redaktor licznych tytułów prasy i radia, były redaktor naczelny „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego” oraz bezpłatnego tygodnika „Nasz Elbląg”. Dziś zajmuje się upowszechnianiem przeszłości w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Jest też recenzentem książek historycznych, autorem fotobloga i audycji telewizyjnych „Okruchy czasów wojny”. Zainteresowania minionymi czasami koncentruje wokół I i II wojny światowej – głównie Niemiec i Rosji/Związku Sowieckiego, jak też historii regionalnej Warmii i Mazur (Prus Wschodnich).