Młodzież II LO z wizytą w ratuszu

Stan finansów miasta, remonty dróg, planowana budowa Centrum Rekreacji Wodnej – to tylko część pytań, na które odpowiadał prezydent Jerzy Wilk podczas spotkania z uczniami II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu.

Trzy klasy II LO spotkały się w ratuszu z prezydentem Elbląga. Jerzy Wilk przedstawił młodzieży aktualną sytuację w mieście. Tłumaczył m.in. dlaczego miasto musiało zrezygnować z budowy stadionu – decyzja ta spotkała się z krytyką części elblążan.

- Odpowiedzialny prezydent musi czasami podejmować niepopularne decyzje – mówił Jerzy Wilk. – Na budowę stadionu miasto musiałoby wyłożyć co najmniej 30 mln zł, a tych pieniędzy nie ma w budżecie. Dlatego zrezygnowałem z dotacji. Nie znaczy to, że przyszłość elbląskiej piłki jest dla mnie nieważna. Stadion będzie modernizowany, ale etapami.

Jednocześnie prezydent poinformował o planowanej budowie basenu krytego, do której samorząd będzie musiał dołożyć około 8 mln złotych.

- Ta inwestycja jest realna do wykonania – zapewnił prezydent.

Uczniowie II Liceum byli bardzo zorientowani w aktualnej sytuacji miasta. Jeden z licealistów obawiał się m.in., czy emisja obligacji na kwotę 34 mln zł – radni wyrazili na to zgodę podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej – zbytnio nie zwiększy deficytu miasta.

- Emisja obligacji jest konieczna, aby w 2014 i 2015 roku samorząd mógł myśleć o realizowaniu jakichś inwestycji – tłumaczył prezydent Wilk. – Pieniądze z obligacji pozwolą spłacić zaciągnięte wcześniej kredyty, a dzięki temu miasto odzyska płynność finansową. Oczywiście obligacje trzeba będzie za jakichś czas wykupić, ale to znacznie korzystniejsza forma zyskania pieniędzy przez samorząd niż kredyt bankowy – wyjaśniał prezydent.

Goście pytali również o nowe miejsca pracy – ich brak jest największą bolączką miasta.

- Rolą samorządu jest stwarzanie takiego przyjaznego klimatu dla biznesu i to staramy się robić – mówił Jerzy Wilk. – Chodzi o to, by inwestorzy mieli pewność, że ze strony urzędników mogą liczyć na pomoc. I to już przynosi rezultaty.

Jerzy Wilk wspomniał tu o norweskiej spółce Acoustic, producencie elementów klimatyzacji dla potrzeb platformy wiertniczych, która właśnie rozpoczęła budowę swojej firmy na Modrzewinie.

- Inwestowaniem w Elblągu są również zainteresowani przedsiębiorcy z Rosji – mówił prezydent Elbląga. – Partnerów biznesowych powinniśmy szukać właśnie po sąsiedzku. Nie trzeba po to latać na drugi koniec świata.

W trakcie spotkania Jerzy Wilk zachęcał również młodzież do włączenia się jako wolontariusze w organizację przyszłorocznych mistrzostw świata w siatkówce na siedząco.

- Do Elbląga zjadą w przyszłym roku zawodnicy z różnych zakątków świata, udział w tej imprezie to może być dla was fantastyczna przygoda – zachęcał prezydent Wilk.