W podziękowaniu za solidarność

Na zaproszenie Towarzystwa Polsko-Norweskiego, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Elbląga Małgorzata Adamowicz i Sylwia Bięga, inspektor ds. współpracy międzynarodowej w Urzędzie Miejskim, wzięły udział w akademii z okazji Święta Niepodległości, która odbyła się w niedzielę 10 listopada 2013 r. w Stavanger.Głównym punktem uroczystości było przekazanie władzom Stavanger honorowej statuetki „Kryształowe Serce” za zasługi w niesieniu pomocy humanitarnej Polakom w czasie stanu wojennego. Od 1981 roku przez kolejne 10 lat, mieszkańcy Stavanger nieśli pomoc elblążanom. W tym czasie zebrali i wysłali do Elbląga 165 wielkich ciężarówek z darami, a także przyjęli i osiedlili wiele rodzin opozycjonistów, szczególnie represjonowanych przez władze PRL.

Na uroczystości obecni byli inicjatorzy pomocy humanitarnej dla Elbląga, w tym pan Olav Trygveson Laake, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, pan Ryszard Kalinowski, Honorowy Prezes Towarzystwa Polsko-Norweskiego, zaś władze miasta reprezentowała pani Bjørg Tysdal Moe, zastępca burmistrza Stavanger. Na jej ręce, w imieniu prezydenta Elbląga, Rady Miasta i mieszkańców, którzy w tym czasie otrzymali wsparcie, delegacja przekazała podziękowania. Władze miasta Stavanger zostały także zaproszone do odwiedzenia Elbląga, aby bliżej poznać miasto i omówić możliwości dalszej współpracy. Dziś w Stavanger i okolicach mieszka i pracuje tysiące Polaków. Miasto to jest stolicą norweskiego przemysłu naftowego.List prezydenta Jerzego Wilka:

10 listopada 2013Pani Christine Sagen Helgø
Burmistrz StavangerW imieniu społeczności Elbląga pragnę przekazać podziękowania władzom gminy Stavanger za objęcie patronatem pomocy udzielanej mieszkańcom Elbląga w latach 80-tych ubiegłego wieku. Jesteśmy wdzięczni za okazaną nam solidarność w czasach pogłębiającego się w Polsce kryzysu gospodarczego i politycznego, w których wielu z nas traciło nadzieję.

Wsparcie mieszkańców Stavanger pozwoliło nam poczuć, że nie jesteśmy sami
i zrozumieć czym jest prawdziwa solidarność. To gotowość do czynu, troska o drugiego człowieka i dążenie do dojrzalszego kształtu człowieczeństwa. Wtedy bowiem życie ludzkie staje się pełne, gdy realizuje się pośród ludzi i dla ludzi.

Dziś, w tym uroczystym dniu, gdy Towarzystwo Polsko-Norweskie przekazuje gminie Stavanger „Kryształowe Serce”, dziękuję za serce okazane Elblągowi i jego mieszkańcom.

Jestem przekonany, że więzy które wówczas połączyły nasze społeczności, są fundamentem dalszego rozwoju naszych kontaktów. Wierzę, że nasze miasta są gotowe podjąć szereg wspólnych działań propagujących wzajemne zrozumienie i ubogacających różne sfery naszego życia.

W związku z tym, pragnę zaprosić Państwa do odwiedzenia Elbląga. Chciałbym pokazać Państwu jak nasze miasto zmieniło się 30 lat po tamtych wydarzeniach i jak wciąż się rozwija. Będziemy zaszczyceni mogąc gościć Państwa w naszym mieście w dogodnym dla Państwa terminie.

Z wyrazami szacunku i nadzieją na współpracę,


Przemówienie radnej M. Adamowicz:

Witam bardzo serdecznie władze miasta Stavanger, naszych rodaków i przyjaciół Polski.

W imieniu swoim, Rady Miejskiej w Elblągu, Prezydenta Elbląga i mieszkańców naszego miasta dziękuję za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość, która ma miejsce w przededniu Święta Narodowego obchodzonego w rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku.

11 listopada to dla nas Polaków data znacząca. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała wolność i suwerenność, w dniu kiedy po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa. Dzień ten stał się ważnym świętem narodowym i symbolem zwycięstwa. W 1937 roku został uznany ustawą Rzeczpospolitej Polskiej jako oficjalne święto państwowe i zniesiony już w 1945 roku przez władze komunistyczne PRL. Aż do 1989 roku Polacy nie mogli uroczyście i z honorami państwowymi obchodzić Święta Niepodległości. Jednak duch patriotyzmu nie umarł w sercach Polaków. Organizowane w całym kraju przez opozycję manifestacje patriotyczne były tego dnia brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestnicy aresztowani przez Służbę Bezpieczeństwa. Wielu uczestników tych wydarzeń musiało Polskę opuścić i rozpocząć życie na obczyźnie. Działalność opozycjonistów wspierali przyjaciele z państw zachodniej Europy. Wśród nich znaleźli się mieszkańcy Stavanger, którzy w ciężkich dla Polski latach udzielali pomocy materialnej i duchowej. Jesteśmy wdzięczni za dobro, którego doświadczyliśmy w tamtym czasie. Święto Niepodległości przetrwało w tradycji i  świadomości Polaków jako bardzo ważny dzień będący wyrazem szacunku dla minionych pokoleń, które walczyły o niepodległą  Ojczyznę. Przemiany jakie nastąpiły 1989 roku pozwoliły na to, abyśmy ponownie mogli obchodzić dzień 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości. W pamięci mamy niezliczoną ilość bohaterów, którzy często bezimiennie przelali krew za Polskę i nigdy nie ugięli się w walce. Pamiętamy o Marszałku Józefie Piłsudskim Romanie Dmowskim, Gen. Józefie Hallerze, Premierze Ignacym Paderewskim, bohaterach I i II wojny światowej, Powstania Warszawskiego z 1944 roku, żołnierzach Armii Krajowej, bohaterach, którzy zginęli  w niemieckich obozach koncentracyjnych, sowieckich obozach pracy, na Syberii, rozstrzelani w Katyniu. Pamiętamy także o ofiarach tego bolesnego okresu komunizmu, które bohatersko trwały przy najświętszych wartościach, za co zostały zamordowane lub wygnane z kraju. Dziś, dla nas, jest to dzień z jednej strony zadumy i refleksji nad wydarzeniami z przeszłości, z drugiej zaś, dzień radości i ogromnej odpowiedzialności za przyszłość.

Cieszy nas fakt, że możemy połączyć dzisiejsze święto polskie ze wspaniałym wydarzeniem przekazania gminie Stavanger „Kryształowego Serca”, jako wyraz uznania dla działań na rzecz miasta Elbląga w latach 80-tych XX wieku. To dla nas chwila podniosła i wzruszająca. Mamy nadzieję, że  przyjaźń między Stavanger i Elblągiem będzie miała dalszy ciąg. Jesteśmy otwarci na współpracę i wymianę doświadczeń w różnych płaszczyznach. Zapraszamy do odwiedzin Elbląga i poznania jego mieszkańców. Mamy nadzieję, że spodoba Wam się u nas i będziecie często do nas przyjeżdżać.

Dziękuję za uwagę. Życzę miłego świętowania.

Małgorzata Adamowicz
Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Elblągu