Polsko-niemiecka lekcja historii

Grupa młodzieży polsko-niemiecka w ratuszu
Kilkunastoosobowa grupa uczniów z Berlina i Leer, wraz z uczniami Zespołu Szkół Pijarskich odwiedziła dzisiaj Urząd Miejski. Uczniowie spotkali się z wiceprezydentem Markiem Pruszakiem, w trakcie tego spotkania podsumowali wspólnie zrealizowany projekt.

Od 14 lat Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu współpracuje ze szkołami z Niemiec. W ramach tej współpracy dochodzi m.in.do wymiany grup młodzieży. Tym razem do naszego miasta przyjechali uczniowie ze szkół, w Berlinie i z Leer.

- Leer to nasze miasto partnerskie, w Elblągu jedno z rond nosi nazwę Ronda Leer - informował młodzież wiceprezydent Marek Pruszak.

Uczniowie przez tydzień wspólnie realizowali projekt. Tym razem dotyczył on nie Elbląga, a życia w średniowiecznym Gdańsku. Nie oznacza to jednak, że młodzież nie zwiedzała Elbląga. Goście z Niemiec odwiedzili m.in. Stare Miasto, a w Ratuszu Staromiejskim mieli okazję obejrzeć makietę XVII-wiecznego Elbląga. Makietę wykonaną z 200-letniego drewna lipowego wykonał i przekazał w darze mieszkaniec Monachium, były elblążanin, Hans-Joachim Pfau.

W trakcie dzisiejszego spotkania młodzież zaprezentowała wyniki swojego projektu - uczniowie podzieleni na grupy zajmowali się różnymi aspektami historii miasta. Zebrani dowiedzieli się jak wyglądały początki hanzeatyckiego Gdańska, jakie są jego najważniejsze zabytki oraz szereg innych ciekawostek, jak choćby to, że rozróżnia się aż 200 różnych kolorów bursztynu.

Na koniec goście zwiedzili ratusz, każdy otrzymał też drobny gadżet związany z naszym miastem.