Kreatywne podwórko otwarte

Dzisiaj Prezydent Elbląga Jerzy Wilk dokonał oficjalnego otwarcia Kreatywnego Podwórka przy ul. Wapiennej, które jest kolejną inwestycją realizowaną w ramach Budżetu Obywatelskiego. W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele firmy ELZAMBUD, która realizowała inwestycję oraz Artur Adamczuk Dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych, który jest zarządcą obiektu. Pomysłodawcą kreatywnego podwórka jest Pani Karolina Śluz, zaś projekt wykonała firma AP DIZAJN Agata Zambrzycka.Prezydent Jerzy Wilk na oficjalne otwarcie zaprosił adresatów projektu, a mianowicie najmłodszych elblążan, którzy bardzo chętnie korzystali z zamontowanych urządzeń.

- Tu jest super, jest trampolina, będziemy bić na niej rekordy – mówili uczniowie zerówki ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Elblągu.

- Będę tu przychodziła z rodzicami grać z boule, bardzo lubię tę grę – mówiła mała elblążanka.

Zabawy kreatywne

- To drugie tego typu podwórko w naszym mieście, jak sama nazwa wskazuje jest ono kreatywne, a więc zachęca najmłodszych elblążan do tego, aby samodzielnie decydowali o tym, w jakie zabawy chcą się bawić, jak wykorzystać dostępne urządzenia – mówił prezydent Elbląga Jerzy Wilk.


- Widać, że ten plac sprawia dzieciom frajdę, wyzwala energię, pomysłowość i kreatywność. Co ważne, pobudza też wyobraźnię dziecka, ponieważ większość z tych urządzeń nie mają jednego konkretnego zastosowania. Wszystko zależy od inwencji dzieci - wskazywał Artura Adamczuk Dyrektor Zarządu Budynków Komunalnych w Elblągu.

- Stworzenie miejsca spotkań, które będzie sprzyjało spotkaniom osiedlowej społeczności, nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji międzysąsiedzkich, co pozwoli na zniwelowanie poczucia izolacji, zwłaszcza wśród osób starszych. – podkreśla Karolina Śluz pomysłodawczyni podwórka. - Zrealizowane zadanie uaktywni lokalną społeczność, uświadomi im, że oni również maja wpływ na wygląd swojego otoczenia oraz pobudzi ich umiejętności kreatywne – dodaje Karolina Śluz.


Gra w boule, w klasy, kręconkę

Wszyscy ci, którzy odwiedzą kreatywne podwórko przy ul. Wapiennej będą mogli przypomnieć sobie dawne gry chodnikowe takie jak: gra w klasy, kręconkę, gumę, kapsle czy boule. Dziś te zabawy są przez dzieci praktycznie nieznane.

To jednak nie wszystko czego mogą się spodziewać przyszli użytkownicy podwórka. Powstało  tam także bocianie gniazdo, tablice do malowania kredą, specjalna konstrukcja rur, afrykańskie tam-tamy, wydające przeróżne dźwięki. Można również skorzystać z zamontowanych tam specjalnych rur o wysokości maksymalnie do półtora metra, które połączone są linami i pełnią rolę mini parku linowego.

Całkowity koszt inwestycji to 105.784,67zł. W przyszłym roku kreatywne podwórko ma zostać objęte monitoringiem.